Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Wieści z Azji

Chiny szpiegują europejskie firmy

09.10.2018

W czwartkowej publikacji Bloomberg Businessweek ukazał się artykuł prezentujący, w jaki sposób Chińczycy wykradają dane handlowe. W produkowanych przez Chiny serwerach chińscy podwykonawcy umieszczają specjalne chipy wielkości ziarenka ryżu, umożliwiające nieautoryzowany dostęp do danych wielkich firm tj. Amazon czy Apple.

więcej

Cła chińskie maleją

09.10.2018

Szacuje się, że chińskie cła importowe na różnego rodzaju produkty do końca miesiąca zostaną obniżone z 9.8% do 7.5%. Eksperci informują, iż jest to oznaka determinacji kraju w spełnieniu obietnicy dotyczącej wspierania wolnego handlu. Jest to już trzecia seria obniżek ceł w tym roku. Poprzednie dotyczyły towarów codziennego użytku. Zniesiono także całkowicie cło na leki przeciwnowotworowe.

więcej

Kuwejt wstrzymał eksport ropy naftowej do USA

08.10.2018

Jak poinformował amerykański Departament Energii, Kuwejt postanowił wstrzymać eksportowanie ropy naftowej do USA. Powodem tej decyzji jest przygotowanie do narzucenia planowanych przez USA na listopad nowych sankcji. Aktualnie atrakcyjniejszy jest dla niego rynek azjatycki, gdyż to do niego trafia 80% eksportowanej kuwejckiej ropy naftowej.

więcej

Szef Interpolu podał się do dymisji w trybie natychmiastowym

08.10.2018

Jak podaje Interpol, 7. października ich prezes Meng Hongwei złożył rezygnację w trybie natychmiastowym. Zgodnie z procedurą jego stanowisko tymczasowo obejmie koreański wiceprezes komitetu wykonawczego Interpolu- Kim Jong Yang.

więcej

Chiny oskarżone o ingerencję w sprawy wewnętrzne USA

05.10.2018

Mike Pence- wiceprezydent Stanów Zjednoczonych wygłosił 4 października oświadczenie, iż Chiny ingerują w ich wewnętrzne sprawy państwowe oraz wybory. Jak podaje Hua Chunying- rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin, oskarżenie to jest bezpodstawne.

więcej

Reformy gospodarcze kluczem do sukcesu

05.10.2018

W 2010 roku Chiny wyprzedziły Japonię i stały się drugą największą gospodarką na świecie pod względem nominalnej wartości PKB. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2017 roku gospodarka chińska była 2.5 razy większa niż japońska. W ciągu ostatnich 40 lat chińska gospodarka rosła średnio o 9.5% w skali roku, a chiński handel zagraniczny wzrastał o 14.5% rocznie.

więcej

Mieszkańcy Hongkongu protestują

04.10.2018

1 października to nie dla wszystkich Chińczyków dzień świętowania. Mieszkańcy Hongkongu, jak co roku, wyszli na ulice wyrazić swoje poglądy poprzez protest. Manifestacja odbyła się przeciwko uciskowi wywieranemu na Hongkong ze strony Pekinu, w walce o jego autonomię i wolność zgromadzeń. Według oficjalnych raportów w demokratycznym marszu wzięło udział 1.5 tys. osób.

więcej

Święto Narodowe Chin

04.10.2018

1 października Chińczycy obchodzą Święto Narodowe upamiętniające proklamację Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku. Prowadząc interesy z Chinami należy pamiętać, iż do 7 października trwa tzw. Złoty Tydzień, czyli tydzień wolny od pracy. Wszystkie urzędy, fabryki i firmy są zamknięte a kontakt z chińskim partnerem biznesowym może być utrudniony.

więcej

Czy chińskie spółki internetowe wyprzedzą amerykańskie?

03.10.2018

Na liście 20 największych spółek internetowych w roku 2013 znajdowały się tylko 2 chińskie, dominowały natomiast amerykańskie. Obecnie ich ilość w tym samym rankingu wzrosła do 9, powodując niebezpieczną konkurencję dla USA. Przyczyną takiej sytuacji jest wzrost użytkowników internetu.

więcej

Chiny stawiają na rolnictwo

03.10.2018

Jak podaje urzędnik odpowiedzialny za rolnictwo, Chiny spodziewają się w tym roku wysokich plonów. W wyniku tego, planują zoptymalizować gospodarkę rolną w celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz zmniejszenia ryzyka strat gospodarczych w handlu transgranicznym.

więcej

V Światowa Konferencja Internetowa w Wuzhen

02.10.2018

W ramach wysiłków podejmowanych przez kraj w celu ożywienia gospodarki cyfrowej w miejscowości Wuzhen w prowincji Zhejiang 7-9 listopada 2018 roku odbędzie się V Światowa Konferencja Internetowa na temat tworzenia cyfrowego świata z wzajemnym zaufaniem i kolektywnym zarządzaniem.

więcej

Wyrok śmierci dla napastnika

02.10.2018

W północnych Chinach w prowincji Shaanxi dokonano wyroku śmierci na przestępcy, który odebrał życie 9 osobom. Zhao Zewei, o którym mowa, zaatakował w kwietniu grupę uczniów szkoły w powiecie Mizhi. Jak podaje sąd w mieście Yulin, w wyniku zamachu nożownika dziewięć osób zmarło, cztery zostały ciężko ranne, a ośmioro odniosło lżejsze obrażenia.

więcej

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!