Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Wieści z Azji

Tajfun Yutu uderzył w Filipiny

30.10.2018

Na Filipiny dotarł potężny tajfun Yutu, niosąc burze, ulewne deszcze oraz wiatr o prędkości 150 km/h zrywający dachy i łamiący drzewa. Tysiące osób ewakuowano. 10 000 osób opuściło swoje domy zlokalizowane na nizinach, uciekając przed powodzią. Na razie nie ma informacji o potencjalnych ofiarach.

więcej

Chiny ratują spółki akcyjne

30.10.2018

Jak podaje hongkoński dziennik “South China Morning Post”, lokalne władze w Chinach planują rozpocząć akcję ratowania notowanych na giełdzie spółek akcyjnych, które w wyniku zadłużenia są skłonne sprzedawać swoje akcje. Prowincje Zhejiang i Guangdong przeznaczą na ten cel 2.16 mld dolarów.

więcej

Zagraniczne inwestycje w Szanghaju

29.10.2018

Szanghaj intensywnie rozwija się pod wpływem zagranicznych środków. Szwajcarski konglomerat przemysłowy ABB Group zadeklarował 27. października, że zainwestuje 150 mln dolarów w budowę największej i najnowocześniejszej fabryki w Szanghaju. Rozpoczęcie produkcji planuje na rok 2020.

więcej

Ocieplenie relacji chińsko-japońskich

29.10.2018

26. października w Pekinie odbył się szczyt chińsko-japoński, w którym uczestniczył premier Chin Li Keqiang oraz szef japońskiego rządu Shinzo Abe. Jego celem było poprawienie relacji między krajami oraz podjęcie współpracy w sprawie denuklearyzacji Korei Północnej.

więcej

Strategia ,,Szerokopasmowe Chiny”

26.10.2018

24. października chińska spółka Shanghai Telecom Corp ogłosiła ukończenie pierwszego komercyjnego światłowodu do sieci domowej o przepustowości 10 gb/s. Ma Yimin informuje, iż Szanghaj wdrąża strategię ,,Szerokopasmowe Chiny”, której celem jest obniżenie opłat za usługi, przyspieszenie sieci oraz rozpowszechnienie dostępu do internetu.

więcej

Forum militarne w Pekinie

26.10.2018

25. października podczas forum militarnego w Pekinie chiński minister obrony Wei Fenghe ostrzegł, iż podważanie zwierzchnictwa Chin nad Tajwanem jest ekstremalnie niebezpieczne. Apelował również do USA o naprawienie chińsko-amerykańskich relacji. Prezydent USA Donald Trump uznał Chiny za jeden z najgroźniejszych militarnych rywali USA, zaraz obok Rosji. Chiny nie są także związane układem o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu INF.

więcej

Nowy prezydent Wietnamu

25.10.2018

We wtorek wietnamski parlament podjął decyzję o wyborze na prezydenta kraju sekretarza generalnego rządzącej partii komunistycznej Nguyena Phu Tronga. Nie zaniecha on jednak funkcji poprzedniej, będzie pełnił obie na raz. Jego wybór był formalnością z uwagi na fakt, iż był on jedynym kandydatem. Jak informuje Nguyen, dołoży wszelkich starań, aby należycie wypełniać swoje zadania powierzone przez partię, naród i państwo. Zamierza on także kontynuować walkę z korupcją.

więcej

Chiński Nowy Rok

24.10.2018

W terminie od 10.01.-15.02.2019 Chińczycy hucznie obchodzą Nowy Rok Chiński. Informujemy, iż w związku z tym wydarzeniem transakcje mogą być opóźnione, a kontakt z chińskim kontrahentem utrudniony. Zachęcamy także do lektury poniższego artykułu dotyczącego chińskich tradycji noworocznych.

więcej

Przemyt towarów do Korei Północnej

24.10.2018

18. października w Singapurze dwóch mężczyzn oskarżono o dostawę towarów luksusowych, m.in. biżuterii i zegarków do Korei Północnej. Jest to jeden z wielu przykładów nielegalnego handlu za pośrednictwem globalnego węzła handlowego, m.in. w 2016 roku firma transportowa została ukarana grzywną za próbę przemycenia broni i myśliwców z czasów radzieckich.

więcej

Chiny przegrywają wojnę celną

24.10.2018

Jak podaje chiński urząd statystyczny, cła narzucone przez USA na towary chińskie spowodowały spowolnienie wzrostu gospodarczego Chin aż o 6.5%. Jest to najgorszy wskaźnik od czasu kryzysu finansowego w 2009 roku. Firma Refinitiv zajmująca się badaniami rynku informuje, że ucierpiało także wielu amerykańskich i europejskich gigantów.

więcej

Otwarcie najdłuższej morskiej przeprawy na świecie

22.10.2018

24. października 2018 roku zostanie oficjalnie oddana do użytku najdłuższa na świecie morska przeprawa łącząca chińskie miasta Hongkong, Makau i Zhuhai. W uroczystości otwarcia ma uczestniczyć sam prezydent Xi Jinping. Budowa konstrukcji składającej się z 2 sztucznych wysp, mostu i tunelu trwała 7 lat. Posiada ona w sumie 6 pasów, a jej łączna długość wynosi 55 kilometrów.

więcej

Największy posąg na świecie

19.10.2018

W Indiach na wyspie Sadhu w stanie Gudżarat powstaje największy na świecie posąg. Będzie to sylwetka pierwszego wicepremiera Indii – Vallabhbhai Jhaverbhai Patela. Wysokość Statuy Jedności wyniesie 182 metry, czyli dwukrotnie więcej niż mierzy Statua Wolności w Nowym Jorku. Część obywateli nie jest zachwycona przeznaczeniem kwoty o wartości 1,01 mld pln na gigantyczny posąg, uważając, iż jest mnóstwo ważniejszych inicjatyw, na jakie rząd powinien przeznaczyć te pieniądze.

więcej

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!