Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Wieści z Azji

8 osób nie żyje

28.12.2018

Jak informują media państwowe, 25. grudnia w prowincji Fujian we wschodnich Chinach 48-letni mężczyzna porwał autobus i wjechał nim w tłum pieszych. Przed incydentem sprawca zabił jeszcze urzędnika i funkcjonariusza. W wyniku zdarzenia zmarło 8 osób, a 22 zostały ranne. Napastnik został schwytany. Powód ataku nie jest jednak znany.

więcej

Polska jednym z głównych eksporterów bombek. Miejsce pierwsze zajmują Chiny

27.12.2018

Jak podaje Gazeta Wyborcza, Polska zajmuje czwarte miejsce w eksporcie bombek. W sprzedaży światowej jesteśmy po Chinach, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. W roku 2017 eksport polskich bombek wyniósł 66,3 mln dolarów, natomiast w 2018 będzie zdecydowanie wyższy. Przyczyną może być trwający konflikt handlowy między USA i Chinami.

więcej

Chiny sprzeciwiają się ustawie USA dotyczącej Tybetu

21.12.2018

Jak poinformowała Hua Chunying - rzeczniczka chińskiego MSZ podczas briefingu w Pekinie, Chiny stanowczo sprzeciwiają się przyjętej przez USA ustawie Reciprocal Access to Tibet Act. Uznają to za akt przeciwko poprawie relacji Chin i USA. 19 grudnia Donald Trump podpisał bowiem ustawę dotyczącą wzajemnego dostępu do terytorium Tybetu, ułatwiającą wjazd do tego regionu amerykańskim urzędnikom, dyplomatom, a także dziennikarzom i innym obywatelom USA.

więcej

Read&Fly: Bohol – rajska wyspa na Filipinach

17.12.2018

Bohol to wyspa filipińska o powierzchni ok. 4117 km2. Miejsce to z pewnością zasługuje na miano raju na ziemi z uwagi na występujące tu liczne wodospady, plaże jak z pocztówek, lazurową wodę, przepiękne rafy koralowe czy słynne czekoladowe wzgórza, tworzące niepowtarzalny krajobraz, przyciągający miliony turystów rocznie. Klimat miejsca zapewnia także architektura, której głównym surowcem jest bambus. Zapraszamy do lektury!

więcej

Rosja korzysta na konflikcie USA-Chiny

14.12.2018

Jak podaje oficjalny raport z Głównego Urzędu Celnego Chińskiej Republiki Ludowej, w 2018 roku obrót handlowy między Rosją a Chinami wzrósł o 27,8% i wynosi prawie 100 miliardów dolarów. Eksport z Chin do Rosji wyniósł 43,5 mld, wzrastając o 12%, a import z Rosji do Chin - 53,7 mld, wzrastając o 44,3%. Poprawa relacji handlowych Chin i Rosji jest poniekąd efektem konfliktu celnego Chin z USA.

więcej

Read&Fly: Yangshuo - chińskie miasto ostańców

13.12.2018

Ruszamy z serią Read&Fly! Pod tym hasłem znajdziecie artykuły o tematyce turystycznej zawierające opis najciekawszych i najpiękniejszych miejscowości w Azji. Koniecznie przeczytaj, planując podóż na Daleki Wschód! Nasz pierwszy punkt programu to Yangshuo - chińskie miasto ostańców. Zapraszamy do lektury!

więcej

Udaremniono próbę przemytu 21 mln sztuk papierosów

12.12.2018

Do gdańskiego terminalu kontenerowego trafiło  21 mln sztuk papierosów z Wietnamu. Towar ukryty był w kontenerach. Oszacowano, że Skarb Państwa mógł na tym stracić 24 mln zł. Papierosy miały trafić do dwóch firm polskich, a następnie do Europy Zachodniej. Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście.

więcej

Chiny zatrzymały byłego kanadyjskiego dyplomatę

12.12.2018

W niedzielę Chiny zatrzymały byłego kanadyjskiego dyplomatę Michaela Kovriga. Doniosła o tym organizacja pozarządowa International Crisis Group, w której pełnił on funkcję eksperta ds. Azji Północno-Wschodniej. Prawdopodobnie jest to odwet Chin względem Kanady za zatrzymanie wiceprezes chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei - Meng Wanzhou.

więcej

Mieszkańcy osuszyli jezioro, w którym utonęła kobieta chora na HIV

11.12.2018

Mieszkańcy wioski Morab zlokalizowanej w południowych Indiach osuszyli jezioro, które stanowiło jedyne źródło wody pitnej w okolicy. Powodem było odnalezienie 29. listopada zwłok 36-letniej kobiety zarażonej wirusem HIV. Pomimo, iż wirus HIV nie jest w stanie przetrwać w wodze ani żadnym innym środowisku poza organizmem człowieka, mieszkańców nie dało się odwieźć od tej decyzji.

więcej

Nowa strefa ekonomiczna

10.12.2018

Indonezyjski minister gospodarki Darmin Nasution ogłosił otwarcie nowej strefy ekonomicznej KEK w Galang Batang na wyspach Riau. Jej szacunkowa wartość inwestycyjna wynosi ok. 2,5 mld dolarów. Stanie się ona głównym centrum produkcji aluminium i jego produktów podobnych. Przewiduje się, iż KEK podniesie aktywność gospodarczą w regionie poprzez zatrudnienie 23 300 pracowników.

więcej

Eksplozja w fabryce

10.12.2018

Jak informuje ekspert ds. Bezpieczeństwa z Ministerstwa Zarządzania Kryzysowego, eksplozja w fabryce chemicznej, mająca miejsce 28. listopada w Zhangjiakou w prowincji Hebei, była spowodowana zaniedbaniem oraz postępowaniem niezgodnym z przepisami. Ofiary śmiertelne to w głównej mierze kierowcy ciężarówek przewożący węgiel i inne towary autostradą biegnącą obok fabryki.

 

więcej

Wiceprezes Huawei zatrzymana

07.12.2018

Jak informuje Geng Shuang - rzecznik chińskiego MSZ, wiceprezes firmy Huawei – Meng Wanzhou została zatrzymana w sobotę 1. grudnia podczas przesiadki na lotnisku Vancouver w Kanadzie. Władze USA i Kanady nie udzieliły informacji o powodzie zatrzymania, jednak według kanadyjskiego dziennika ,,Globe and Mail” jest ona podejrzana o naruszenie sankcji USA wobec Iranu.

więcej

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!