Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Wieści z Azji

Chiny uruchomiły nowe satelity

19.11.2018

Chiny uruchomiły 2 satelity Beidou-3 rozszerzające zasięg nawigacji na kraje zaangażowane w inicjatywę Belt and Road. Podpięto je pod rakiety nośne Long March-3B wystrzelone z Xichang Satellite Launch Center zlokalizowanego w południowo-zachodnich Chinach. Zgodnie z planami rządowymi przed końcem 2020 r. sieć będzie miała zasięg globalny.

więcej

Dzień Singla

13.11.2018

11. listopada obchodzony jest światowy Dzień Singla. Z tej okazji platformy grupy Alibaba zaoferowały swoim klientom ogromne zniżki. Dzień zakończył się utargiem w wysokości 213,5 mld juanów. Rekord z zeszłego roku został pobity, wynik był wyższy o 27%. Jak informuje właściciel spółki Daniel Zhang, odzwierciedla to siłę i wzrost gospodarki konsumpcyjnej Chin.

więcej

W Indiach zabito 2 tygrysice

09.11.2018

W Indiach zabito dwie tygrysice, które zaatakowały ludzi. Sytuacja budzi kontrowersje, obrońcy zwierząt zastanawiają się nad tym, czy była konieczność uśmiercania zwierząt. Do zlokwidowania jednego zwierzęcia władze stanu Maharashtra w Indiach zatrudniły strzelca. Jako powód podały, iż tygrysica zabiła 13 osób. Drugie zwierzę zostało potrącone przez traktor i dobite kijami. Mieszkańcy Uttar Pradesh twierdzili, iż zabiła wcześniej człowieka.

więcej

Spotkanie chińsko-kubańskie

09.11.2018

Dnia 8. listopada 2018 prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel spotkali się w Wielkiej Sali Ludu w Pekinie w celu podpisania serii dokumentów regulujących ich relacje. Jak podkreślają, oba kraje socjalistyczne chcą kontynuować bliską współpracę, chronić narodową suwerenność, darzyć się wzajemnym wsparciem politycznym, a także dzielić wiedzą i doświadczeniem.

więcej

Chiny kupują broń od Rosji

07.11.2018

Jak informuje przewodniczący delegacji Rostechu Wiktor Kładow, Chiny podpisały z Rosją kontrakt o dostawie broni. Mowa o 6 niszczycielach Su-30SM oraz 6 samolotów szkoleniowo-bojowych typu Jak-130. Kraje aktywnie współpracują w kwestiach wojskowo-technicznych. Wcześniejsze kontrakty z 2015 roku dotyczyły m.in. dostawy 24 myśliwców Su-35 w terminie przed 2019 rokiem. Rosja deklaruje, że wypełni je na czas.

więcej

Święto Dipawali w Indiach

07.11.2018

W dniach 07.11.-09.11.2018 w Indiach odbywa się święto Dipawali, czyli święto światła. Wydarzeniu towarzyszą zimne ognie, fajerwerki oraz liczne parady. Hindusi udają się do rodzin, obdarowując jej członków prezentami, najczęściej słodyczami. Sanskryckie słowo dipawali oznacza rząd lamp i odnosi się do lampek oliwnych z wypalanej gliny, zdobiących domy na powitanie Lakszimi – bogini szczęścia i dobrobytu.

więcej

Pirackie oprogramowania w Azji

06.11.2018

Większość klientów sklepów kupujących elektronikę jest przekonana, że zainstalowane w niej oprogramowanie jest w 100% legalne. Microsoft przebadał rynek azjatycki i doszedł jednak do szokujących wniosków. Badanie obejmowało zakup 166 sztuk sprzętu z Windowsem w dziewięciu różnych azjatyckich krajach. Aż 83% z nich posiadało pirackie oprogramowanie!

więcej

Polska delegacja w Szanghaju

06.11.2018

Aktualnie w Szanghaju odbywają się Targi China Internetional Import Expo, uważane za jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych w roku. Szef gabinetu politycznego premiera podczas wydarzenia przeprowadził rozmowy z chińskimi przedsiębiorcami zainteresowanymi inwestycjami w Polsce. Rozważano temat powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego, koncepcji zakładającej powstanie zintegrowanego węzła transportowego lotniczo-kolejowo-drogowego zlokalizowanego między Warszawą a Łodzią.

więcej

Japońska wyspa zniknęła

05.11.2018

Jedna ze 158 japońskich, niezamieszkanych wysp - Esanbe Hanakita Kojima zniknęła pod powierzchnią wody. Położona była na wschód od Kuryli, archipelagu wysp stanowiącego terutorium sporne między Japonią a Rosją. Jej zniknięcie zauważył 1. września pisarz Hiroshi Shimizu, który chciał odwiedzić wyspę w ramach pracy nad nową książką.

więcej

Chiny budują lotnisko na Antarktydzie

05.11.2018

Jak informuje gazeta wydawana przez chińskie ministerstwo nauki i techniki – Keji Daily, w tym miesiącu rozpocznie się budowa pierwszego chińskiego lotniska na Antarktydzie. Będzie ono obsługiwać niewielkie samoloty Snow Eagle 601 wysyłane w celach prowadzenia badań naukowych oraz turystyki. Innym powodem jest chęć uniezależnienia się od Rosjan, gdyż to właśnie ich lotnisko polarne obsługiwało dotychczas chińskie samoloty.

więcej

Małpy ukamieniowały mężczyznę

31.10.2018

72-letni Hindus zmarł na skutek licznych obrażeń w głowę spowodowanych przez rzucające w niego cegłami małpy. Nie jest to jedyny przypadek ataku tych zwierząt na ludzi. Poprzedni śmiertelny przypadek miał miejsce w miejscowości Cuttack. Mapła weszła do domu i porwała dwutygodniowego noworodka. Ciało dziecka znaleziono dzień później utopione w studni.

więcej

Tajfun Yutu uderzył w Filipiny

30.10.2018

Na Filipiny dotarł potężny tajfun Yutu, niosąc burze, ulewne deszcze oraz wiatr o prędkości 150 km/h zrywający dachy i łamiący drzewa. Tysiące osób ewakuowano. 10 000 osób opuściło swoje domy zlokalizowane na nizinach, uciekając przed powodzią. Na razie nie ma informacji o potencjalnych ofiarach.

więcej

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!