Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Wieści z Azji

Wyrok śmierci dla napastnika

01.10.2018

W północnych Chinach w prowincji Shaanxi dokonano wyroku śmierci na przestępcy, który odebrał życie 9 osobom. Zhao Zewei, o którym mowa, zaatakował w kwietniu grupę uczniów szkoły w powiecie Mizhi. Jak podaje sąd w mieście Yulin, w wyniku zamachu nożownika dziewięć osób zmarło, cztery zostały ciężko ranne, a ośmioro odniosło lżejsze obrażenia.

więcej

Konflikt celny Chin i USA zawieszony

03.12.2018

1. grudnia w Buenos Aires odbyło się spotkanie prezydentów USA i Chin mające na celu rozstrzygnięcie sporu handlowego. Wynikiem szczytu było 90-dniowe wstrzymanie wzajemnego nakładania na siebie ceł. Uzgodniono także, iż Chiny zwiększą import niektórych rodzajów amerykańskich produktów, aby zmniejszyć deficyt USA we wzajemnym handlu, wynoszący, dla przykładu, w zeszłym roku 375 mld dolarów. 

więcej

Władze chińskie sprzeciwiają się modyfikacji genów ludzkich

30.11.2018

Jak informuje wiceszef resortu Xu Nanping, Ministerstwo Nauki i Technoligii Chin zakazało kontynuowania badań prowadzonych przez He Jiankuia, który niedawno przeprowadził modyfikację genu dwóch bliźniaczek o pseudonimach Lulu i Nana (nadanych w wyniku utajenia danych personalnych) na etapie embrionalnym.

więcej

Wybuch w chińskim zakładzie chemicznym

29.11.2018

Około 150 km od Pekinu w miejscowości Zhangjiakou doszło do wybuchu w zakładzie chemicznym. W wyniku wybuchu zginęły 22 osoby, a drugie tyle zostało rannych. W wyniku pożaru zniszczeniu uległo kilka obiektów i ok. 50 ciężarówek. Najprawdopodobniej przyczyną wybuchu było nieodpowiednie składowanie materiałów łatwopalnych.

więcej

Irańczycy eksportują ogromne ilości wody butelkowej

29.11.2018

Jak informuje Iran Daily, Irańczycy eksportują ogromne ilości wody butelkowej. Ich głównym rynkiem zbytu jest Irak, Afganistan i Turkmenistan. Według statystyk tylko 3% Irańczyków pije wodę butelkową. Daje to ok. 15 litrów na osobę rocznie, podczas gdy w krajach nadbrzeżnych, takich jak Turcja, współczynnik ten jest dziesięciokrotnie wyższy.

więcej

Historia starego mnicha

28.11.2018

Po 39. latach spędzonych na obczyźnie do Wietnamu powrócił 92-letni buddyjski mnich. Thich Nhat Hanh, o którym mowa, w roku 1966 został wygnany z kraju za propagowanie wolności religijnej oraz mieszanie w sprawy polityczne. Paradoksalnie, pomimo, iż mężczyzna nie może już mówić i poruszać się o własnych siłach od 2014 roku w dalszym ciągu nadzorują go policjanci.

więcej

Pierwsze genetycznie zmodyfikowane dzieci!

27.11.2018

W Chinach przyszły na świat pierwsze genetycznie zmodyfikowane dzieci. Genomy bliźniaczek zostały zmienione na etapie embrionalnym przez naukowca He Jiankui. Danych osobowych rodziny nie podawano ze względu na poszanowanie prywatności.

Celem zabiegu było zmodyfikowanie genomu ludzkiego w taki sposób, aby był odporny na wirusa HIV, co jest istotne z punktu widzenia wysokiego współczynnika zachorowalności w Chinach na tę chorobę.

więcej

Populacja w Pekinie spadła

23.11.2018

Od wielu lat władze Pekinu stosują środki, mające na celu redukcję liczby urodzeń. Zmniejszenie populacji pozwoliłoby na zwiększenie komfortu życia, zmniejszenie zatłoczenia i problemów komunikacyjnych. Spadłyby także ceny mieszkań. Wprowadzona w Chinach regulacja z 1979 roku, oznajmiająca, iż jedna para może posiadać wyłącznie jedno dziecko, nie jest jednak obecnie egzekwowana. Jakie są więc ich sposoby kontroli populacji?

więcej

Chiny stawiają na hybrydy

22.11.2018

Z powodu coraz większych problemów, związanych z globalnym ociepleniem, chiński rząd zdecydował się na rygorystyczne zmiany związane z redukcją gazów cieplarnianych. Planuje wprowadzenie obowiązku produkcji samochodów elektrycznych przez największe koncerny zlokalizowanie w obszarze ich państwa.

więcej

Chiny kupiły system kontroli pola walki

21.11.2018

Jak informuje hongkoński dziennik South China Morning Post, Chiny zakupiły najnowocześniejsze oprogramowanie do obserwacji pola walki i śledzenia ruchów przeciwnika. Umożliwia ono obserwację dowolnego obszaru, odwzorowując na nim ruchy jednostek własnych i wroga. Dzięki temu możliwe jest szybkie rozpoznawanie ruchów przeciwnika i reagowanie na nie, dając nad wrogiem znaczną przewagę.

więcej

33 ofiary śmiertlene cyklonu Gaja

19.11.2018

16. listopada w Indie uderzył cyklon Gaja. Cyklon wiał z prędkością ok. 90 km/h. Połamał ok. 30 tysięcy słupów z liniami wysokiego napięcia i ponad 100 tysięcy drzew. Towarzyszyły mu intensywne opady deszczu. Na chwilę obecną liczba jego ofiar wynosi 33. Większość z nich zginęła w wyniku podtopień, zgniecenia pod gruzami lub porażenia prądem.

więcej

Partnerstwo gospodarcze Unii Europejskiej z Indonezją

19.11.2018

Unia Europejska wkracza w ostatni etap zawarcia umowy o wolnym handlu z Indonezją. Jest to kolejny kraj, z którym następuje poprawa relacji gospodarczych. Zawarcie umowy o wolnym handlu z Indonezją poskutkuje zwiększeniem wymiany handlowej o 4 mld dolarów rocznie. Na większość towarów zostaną zniesione cła. Wzrośnie indonezyjski eksport wyrobów włókienniczych i produktów rybołówstwa oraz europejski eksport maszynowy i samochodowy.


więcej

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!