Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Wieści z Azji

Rosja korzysta na konflikcie USA-Chiny

14.12.2018

Jak podaje oficjalny raport z Głównego Urzędu Celnego Chińskiej Republiki Ludowej, w 2018 roku obrót handlowy między Rosją a Chinami wzrósł o 27,8% i wynosi prawie 100 miliardów dolarów. Eksport z Chin do Rosji wyniósł 43,5 mld, wzrastając o 12%, a import z Rosji do Chin - 53,7 mld, wzrastając o 44,3%. Poprawa relacji handlowych Chin i Rosji jest poniekąd efektem konfliktu celnego Chin z USA.

więcej

Read&Fly: Yangshuo - chińskie miasto ostańców

13.12.2018

Ruszamy z serią Read&Fly! Pod tym hasłem znajdziecie artykuły o tematyce turystycznej zawierające opis najciekawszych i najpiękniejszych miejscowości w Azji. Koniecznie przeczytaj, planując podóż na Daleki Wschód! Nasz pierwszy punkt programu to Yangshuo - chińskie miasto ostańców. Zapraszamy do lektury!

więcej

Udaremniono próbę przemytu 21 mln sztuk papierosów

12.12.2018

Do gdańskiego terminalu kontenerowego trafiło  21 mln sztuk papierosów z Wietnamu. Towar ukryty był w kontenerach. Oszacowano, że Skarb Państwa mógł na tym stracić 24 mln zł. Papierosy miały trafić do dwóch firm polskich, a następnie do Europy Zachodniej. Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście.

więcej

Chiny zatrzymały byłego kanadyjskiego dyplomatę

12.12.2018

W niedzielę Chiny zatrzymały byłego kanadyjskiego dyplomatę Michaela Kovriga. Doniosła o tym organizacja pozarządowa International Crisis Group, w której pełnił on funkcję eksperta ds. Azji Północno-Wschodniej. Prawdopodobnie jest to odwet Chin względem Kanady za zatrzymanie wiceprezes chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei - Meng Wanzhou.

więcej

Mieszkańcy osuszyli jezioro, w którym utonęła kobieta chora na HIV

11.12.2018

Mieszkańcy wioski Morab zlokalizowanej w południowych Indiach osuszyli jezioro, które stanowiło jedyne źródło wody pitnej w okolicy. Powodem było odnalezienie 29. listopada zwłok 36-letniej kobiety zarażonej wirusem HIV. Pomimo, iż wirus HIV nie jest w stanie przetrwać w wodze ani żadnym innym środowisku poza organizmem człowieka, mieszkańców nie dało się odwieźć od tej decyzji.

więcej

Nowa strefa ekonomiczna

10.12.2018

Indonezyjski minister gospodarki Darmin Nasution ogłosił otwarcie nowej strefy ekonomicznej KEK w Galang Batang na wyspach Riau. Jej szacunkowa wartość inwestycyjna wynosi ok. 2,5 mld dolarów. Stanie się ona głównym centrum produkcji aluminium i jego produktów podobnych. Przewiduje się, iż KEK podniesie aktywność gospodarczą w regionie poprzez zatrudnienie 23 300 pracowników.

więcej

Eksplozja w fabryce

10.12.2018

Jak informuje ekspert ds. Bezpieczeństwa z Ministerstwa Zarządzania Kryzysowego, eksplozja w fabryce chemicznej, mająca miejsce 28. listopada w Zhangjiakou w prowincji Hebei, była spowodowana zaniedbaniem oraz postępowaniem niezgodnym z przepisami. Ofiary śmiertelne to w głównej mierze kierowcy ciężarówek przewożący węgiel i inne towary autostradą biegnącą obok fabryki.

 

więcej

Wiceprezes Huawei zatrzymana

07.12.2018

Jak informuje Geng Shuang - rzecznik chińskiego MSZ, wiceprezes firmy Huawei – Meng Wanzhou została zatrzymana w sobotę 1. grudnia podczas przesiadki na lotnisku Vancouver w Kanadzie. Władze USA i Kanady nie udzieliły informacji o powodzie zatrzymania, jednak według kanadyjskiego dziennika ,,Globe and Mail” jest ona podejrzana o naruszenie sankcji USA wobec Iranu.

więcej

Masowa ucieczka z więzienia

06.12.2018

30. listopada z zakładu karnego Lambaro w Indonezji uciekło 113 więźniów. Akcja była zaplanowana. Ucieczka miała miejsce podczas tradycyjnej modlitwy muzułmańskiej. Jak podaje policjant Trisno Riyanto, więźniowie obezwładnili strażnika, przecięli żelazne druty i pręty w sali przyjęć za pomocą sztang oraz łomów i zbiegli, chowając się w polach ryżowych otaczających więzienie. Większość z nich została skazana za posiadanie narkotyków.

więcej

Oceania kolebką przemytu

05.12.2018

 

Cieśnina Malakka o długości 890 km zlokalizowana między Półwyspem Malajskim i Sumatrą słynie z licznych przestępstw związanych z przemytem narkotykowym. Jak podaje Heru Pambudi – indonezyjski dyrektor ds. Celnych i Akcyzowych, w roku 2017 przejęto tu 2139 ton nielegalnych substancji. W roku 2018 liczba ta wzrosła do 3952 ton.


więcej

Międzynarodowy Festiwal Lodu i Śniegu w Chinach

04.12.2018

5. stycznia 2019 roku rozpocznie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Lodu i Śniegu w Harbin w Chinach, zrzeszającego blisko 10 tys. artystów rocznie. Podczas wydarzenia można podziwiać pomniki, zabytki i budynki lodowe oraz ich niesamowitą barwną iluminację. Odbywają się także zawody narciarskie, łyżwiarskie i hokejowe.

więcej

Chiny zwiększą import równoległy

03.12.2018

Władze Chin planują zwiększenie importu równoległego samochodów, aby poszerzyć gamę produktów dostępnych dla konsumentów. W dokumencie opublikowanym pod koniec listopada przez Radę Państwa pojawił się zapis, iż każda z 12 kwalifikowanych strefa wolnego handlu w kraju powinna mieć możliwość pilotowania programu importu równoległego.

więcej

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!