Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Wieści z Azji

Dyskryminacja kobiet w Indiach

25.01.2019

W Indiach prawo zakazujące wstępu do świątyń kobietom w wieku 10-50 lat zniesiono we wrześniu 2018 roku, gdyż uznano to za oznakę dyskryminacji. Pomimo to, znalazło się wielu przeciwników nowego prawa, którzy w dalszym ciągu uniemożliwiają kobietom uczęszczanie do pagód. Z tego powodu aresztowano już ponad 2000 osób.

więcej

W Chinach narodziły się sklonowane małpy

24.01.2019

W laboratorium w Szanghaju w Chinach na świat przyszło 5 małp sklonowanych metodą transferu jądrowego. Badania nad klonowaniem zwierząt są bardzo ważnym elementem nauki, gdyż mogą dać w przyszłości możliwość leczenia ludzkich chorób. Qiang Sun z Instytutu Neuronauki Chińskiej Akademii Nauk podaje, iż sklonowane małpy będą niezbędne do badań nad chorobami o podłożu genetycznym, m.in. nowotworami, zaburzeniami metabolicznymi i immunologicznymi.

więcej

Wydatki fiskalne w Chinach przekroczyły 22 bln juanów

23.01.2019

Jak podaje Chińskie Ministerstwo Finansów, w 2018 roczny dochód fiskalny w Chinach wzrósł o 6,2% w odniesieniu do roku 2017 i wyniósł 18,34 biliona juanów. Całkowite wydatki fiskalne przekroczyły 22 biliony juanów, co oznacza wzrost o 8,7% w stosynku do poprzedniego roku. Dochód podatkowy rządu wzrósł o 8,3% i wyniósł 15,64 bilionów juanów. Odnotowano jednak spadek wzrostu w porównaniu do roku ubiegłego o 2,4%.

więcej

Festiwal Latarni w Chinach

22.01.2019

19. lutego w Chinach rozpocznie się Festiwal Latarni ,,Lantern Festival 2019”. Festiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kulturze chińskiej i przyciąga ponad 5 milionów turystów rocznie. Jego zakończenie zaplanowane jest na 22 luty. W tym roku jedną z największych atrakcji będzie ogromny (9-metrowy) lampion w kształcie świni zlokalizowany w historycznym ogrodzie Yu Garden w Szanghaju.

więcej

Niski współczynnik urodzeń w Chinach

22.01.2019

W Chinach zanotowano najniższy współczynnik urodzeń od 1949 roku. Spadkowy trend jest w dalszym ciągu kontynuowany pomimo zniesienia ograniczeń dotyczących urodzeń liczby dzieci. Spadek liczby urodzeń tłumaczony jest pogarszającą się sytuacją chińskiej gospodarki, a co za tym idzie – rosnącymi cenami mieszkań oraz problemem z zapewnieniem dzieciom edukacji i opieki zdrowotnej.

więcej

Lew rozszarpał mężczyznę

21.01.2019

 

20. stycznia w Indiach doszło do strasznego wypadku. Podczas próby dostania się do zoo przez mur bez płacenia za bilet, Hindus został zaatakowany i rozszarpany przez lwa. Do zdarzenia doszło w Chattbir w stanie Pundżab. Jak informują naoczni świadkowie, mężczyzna prawdopodobnie był pod wpływem środków odurzających, alkoholu lub wykazywał objawy choroby psychicznej.


więcej

Read&Fly: Koh Ngai – ucieczka od cywilizacji

18.01.2019

Koh Ngai to maleńka wyspa tajlandzka o powierzchni 8 km2 położona na Morzu Andamańskim. Jest to idealna propozycja podróży dla osób poszukujących spokoju, ciszy i odpoczynku od cywilizacji, gdyż na wyspie, poza resortami, nie ma żadnej infrastruktury! Zainteresowany opcją błogiego relaksu lub miejscem na wymarzoną podróż poślubną? Zapraszamy do lektury!

więcej

Ludowy Bank Chin wsparł system bankowy potężnym zastrzykiem środków

17.01.2019

16. stycznia Bank Centralny Państwa Środka wprowadził do systemu bankowego kwotę 560 mld juanów. Jako powód podaje zachowanie rozsądnie obfitego poziomu płynności w okresie szczytu płatności podatkowych. Ponadto zbliżają się obchody Chińskiego Nowego Roku, podczas których zwiększają się wydatki gotówkowe obywateli, związane z wręczaniem sobie wzajemnie prezentów w postaci, najczęściej, czerwonych kopert z pieniędzmi.

więcej

Chiny skazały Kanadyjczyka na karę śmierci

16.01.2019

 

20 listopada sąd chiński skazał 36-letniego Kanadyjczyka Roberta Lloyd Schellenbergna na 15 lat więzienia. Niespodziewanie jednak, w poniedziałek, postępowanie ponownie wszczęto, a sąd apelacyjny zmienił wyrok na karę śmierci. Jak tłumaczy, poprzedni wyrok był zbyt łagodny co do kwestii przewinienia. Oskarżony ma 10 dni na odwołanie.


więcej

Współpraca Chin i Finlandii w organizacji igrzysk

15.01.2019

Chiny i Finlandia podejmą się współpracy w organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 2022 w Pekinie. Podczas spotkania prezydentów Xi Jinpinga i Sauli Niinisto w Wielkiej Sali Ludu w Pekinie podpisano szereg dokumentów dotyczących współpracy między tymi krajami.

więcej

Konsekwencje wojny handlowej USA i Chin

15.01.2019

14. stycznia Chiny poinformowały, że ich nadwyżka w wymianie handlowej z USA na rok 2018 wyniosła 323,32 mld dolarów. W roku 2017 nadwyżka ta była o 17% niższa i wynosiła 275 mld dolarów. Eksport do Stanów Zjednoczonych wzrósł o 11,3%, a import o 0,3%. Ogromna dysproporcja w wymianie handlowej Chin z USA jest jedną z głownych przyczyn wojny celnej pomiędzy tymi krajami.

więcej

Chiny w walce z korupcją

14.01.2019

 

Chiny zwiększą wysiłki w walce z łapówkarstwem. Skupią się priorytetowo na departamentach oraz dużych firmach, dysponujących większymi zasobami kapitałowymi i ludzkimi. Komunikat został opublikowany w niedzielę, po trzeciej sesji plenarnej 19. Komunistycznej Partii Chin w Centralnej Komisji Kontroli Dyscypliny w Pekinie.

 

 


więcej

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!