Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Wieści z Azji

Chiny ratują spółki akcyjne

30.10.2018

Jak podaje hongkoński dziennik “South China Morning Post”, lokalne władze w Chinach planują rozpocząć akcję ratowania notowanych na giełdzie spółek akcyjnych, które w wyniku zadłużenia są skłonne sprzedawać swoje akcje. Prowincje Zhejiang i Guangdong przeznaczą na ten cel 2.16 mld dolarów.

więcej

Zagraniczne inwestycje w Szanghaju

29.10.2018

Szanghaj intensywnie rozwija się pod wpływem zagranicznych środków. Szwajcarski konglomerat przemysłowy ABB Group zadeklarował 27. października, że zainwestuje 150 mln dolarów w budowę największej i najnowocześniejszej fabryki w Szanghaju. Rozpoczęcie produkcji planuje na rok 2020.

więcej

Ocieplenie relacji chińsko-japońskich

29.10.2018

26. października w Pekinie odbył się szczyt chińsko-japoński, w którym uczestniczył premier Chin Li Keqiang oraz szef japońskiego rządu Shinzo Abe. Jego celem było poprawienie relacji między krajami oraz podjęcie współpracy w sprawie denuklearyzacji Korei Północnej.

więcej

Strategia ,,Szerokopasmowe Chiny”

26.10.2018

24. października chińska spółka Shanghai Telecom Corp ogłosiła ukończenie pierwszego komercyjnego światłowodu do sieci domowej o przepustowości 10 gb/s. Ma Yimin informuje, iż Szanghaj wdrąża strategię ,,Szerokopasmowe Chiny”, której celem jest obniżenie opłat za usługi, przyspieszenie sieci oraz rozpowszechnienie dostępu do internetu.

więcej

Forum militarne w Pekinie

26.10.2018

25. października podczas forum militarnego w Pekinie chiński minister obrony Wei Fenghe ostrzegł, iż podważanie zwierzchnictwa Chin nad Tajwanem jest ekstremalnie niebezpieczne. Apelował również do USA o naprawienie chińsko-amerykańskich relacji. Prezydent USA Donald Trump uznał Chiny za jeden z najgroźniejszych militarnych rywali USA, zaraz obok Rosji. Chiny nie są także związane układem o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu INF.

więcej

Nowy prezydent Wietnamu

25.10.2018

We wtorek wietnamski parlament podjął decyzję o wyborze na prezydenta kraju sekretarza generalnego rządzącej partii komunistycznej Nguyena Phu Tronga. Nie zaniecha on jednak funkcji poprzedniej, będzie pełnił obie na raz. Jego wybór był formalnością z uwagi na fakt, iż był on jedynym kandydatem. Jak informuje Nguyen, dołoży wszelkich starań, aby należycie wypełniać swoje zadania powierzone przez partię, naród i państwo. Zamierza on także kontynuować walkę z korupcją.

więcej

Chiński Nowy Rok

24.10.2018

W terminie od 10.01.-15.02.2019 Chińczycy hucznie obchodzą Nowy Rok Chiński. Informujemy, iż w związku z tym wydarzeniem transakcje mogą być opóźnione, a kontakt z chińskim kontrahentem utrudniony. Zachęcamy także do lektury poniższego artykułu dotyczącego chińskich tradycji noworocznych.

więcej

Przemyt towarów do Korei Północnej

24.10.2018

18. października w Singapurze dwóch mężczyzn oskarżono o dostawę towarów luksusowych, m.in. biżuterii i zegarków do Korei Północnej. Jest to jeden z wielu przykładów nielegalnego handlu za pośrednictwem globalnego węzła handlowego, m.in. w 2016 roku firma transportowa została ukarana grzywną za próbę przemycenia broni i myśliwców z czasów radzieckich.

więcej

Chiny przegrywają wojnę celną

24.10.2018

Jak podaje chiński urząd statystyczny, cła narzucone przez USA na towary chińskie spowodowały spowolnienie wzrostu gospodarczego Chin aż o 6.5%. Jest to najgorszy wskaźnik od czasu kryzysu finansowego w 2009 roku. Firma Refinitiv zajmująca się badaniami rynku informuje, że ucierpiało także wielu amerykańskich i europejskich gigantów.

więcej

Otwarcie najdłuższej morskiej przeprawy na świecie

22.10.2018

24. października 2018 roku zostanie oficjalnie oddana do użytku najdłuższa na świecie morska przeprawa łącząca chińskie miasta Hongkong, Makau i Zhuhai. W uroczystości otwarcia ma uczestniczyć sam prezydent Xi Jinping. Budowa konstrukcji składającej się z 2 sztucznych wysp, mostu i tunelu trwała 7 lat. Posiada ona w sumie 6 pasów, a jej łączna długość wynosi 55 kilometrów.

więcej

Największy posąg na świecie

19.10.2018

W Indiach na wyspie Sadhu w stanie Gudżarat powstaje największy na świecie posąg. Będzie to sylwetka pierwszego wicepremiera Indii – Vallabhbhai Jhaverbhai Patela. Wysokość Statuy Jedności wyniesie 182 metry, czyli dwukrotnie więcej niż mierzy Statua Wolności w Nowym Jorku. Część obywateli nie jest zachwycona przeznaczeniem kwoty o wartości 1,01 mld pln na gigantyczny posąg, uważając, iż jest mnóstwo ważniejszych inicjatyw, na jakie rząd powinien przeznaczyć te pieniądze.

więcej

W mieście Chengdu zawiśnie na niebie sztuczny księżyc

19.10.2018

Władze chińskiego miasta Chengdu planują zastąpienie ulicznych latarni sztucznym księżycem, który będzie pełnił funkcję źródła światła po zachodzie słońca. Jak podaje chiński dziennik People’s Daily, sztuczny księżyc to satelita oświetlający powierzchnię o średnicy 10-80 km. Natężenie światła będzie około osiem razy większe niż to emitowane przez księżyc naturalny.

więcej

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!