Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Wieści z Azji

W indyjskich szkołach wprowadzą przedmiot Sztuczna Inteligencja

09.01.2019

Centralna Rada Edukacji Ponadpodstawowej CMSE wraz z rządem w Indiach podjęli decyzję o wprowadzeniu w szkołach przedmiotu do wyboru - Sztuczna Inteligencja. Zajęcia prowadzone będą w szkołach ponadpodstawowych zarówno publicznych, jak i prywatnych w klasach 8-10. Nowy przedmiot zostanie uruchomiony wraz z rozpoczęciem najbliższego nowego roku szkolnego.

więcej

Wizyta Kim Dzong Una w Chinach

08.01.2019

 

Jak informuje północnokoreańska agencja prasowa KCNA, we wtorek z wizytą do prezydenta Chin przybył dyktator Korei Północnej wraz z małżonką - Ri Sol Ju. Ich transport pociągiem nadzorowany był przez policję i żołnierzy. W celu zapewnienia bezpieczeństwa zastosowano nadzwyczajne środki ostrożności. Według relacji chińskiej agencji Xinhua, Kim Dzong Un ma przebywać na terenie Chin do czwartku. To już czwarta niezapowiedziana wizyta przywódcy Korei Północnej w Chinach.


więcej

Chińska firma sprzedawała podróbki brytyjskich suszarek

07.01.2019

 

Aresztowano 36 osób chińskiej fabryki w związku z produkcją podróbek popularnych brytyjskich suszarek marki Dyson. Jak podaje South China Morning Post, przejęto 1500 półproduktów, 200 000 komponentów oraz 400 sztuk podrobionego sprzętu. Dodatkowo, sprzęt nie spełniał standardów, mogąc doprowadzić do pożaru lub zniszczenia włosów jego użytkowników.


więcej

Król Malezji abdykował

07.01.2019

Jak informuje Malezyjski Pałac Królewski, 6. stycznia król państwa liczącego ponad 30 milionów mieszkańców zlokalizowanego w południowo-wschodniej Azji, abdykował. Jest to pierwszy taki przypadek w kraju. Powodem porzucenia funkcji monarchy była jego rzekoma choroba. Rezygnacja króla weszła w życie w trybie natychmiastowym.

więcej

Chińska sonda wylądowała na Księżycu

03.01.2019

3. stycznia o godzinie 3:26 chiński pojazd kosmiczny Chang’e 4 wylądował na niewidocznej z Ziemi części Księżyca, która jak dotąd pozostała niezbadana. Pojazd wystartował 8 grudnia z kosmodromu Xichang mieszczącego się w południowo-zachodnich Chinach I został wyniesiony przez rakietę Long March 3B. Według chińskiej agencji prasowej łazik może mieć na pokładzie nasiona i jajka jedwabników.

więcej

Read&Fly: Bali – wyspa świątyń

02.01.2019

 

Bali to indonezyjska wyspa o powierzchni 5,6 tys. km2 położona w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Zamieszkuje ją ok. 3,5 miliona mieszkańców. Znaczną część wyspy porastają lasy tropikalne. Malowniczy krajobraz kształtuje rozpościerające się nad nimi wulkaniczne pasmo górskie z czynnym wulkanem Agung o wysokości 2955 m n.p.m. oraz średnicą krateru 500 m.


więcej

Prezydent Chin wygłosił oświadczenie w sprawie Tajwanu

02.01.2019

 

2. stycznia prezydent Chin Xi Jinping wygłosił oświadczenie podczas spotkania w Pekinie upamiętniającego 40. rocznicę wysłania wiadomości dla mieszkańców Tajwanu w roku 1979 oraz zaprzestania ostrzału przybrzeżnych tajwańskich wysp. Nawoływał on m.in. do pokojowej współpracy kontynentu i wyspy, a także wsparcia w kwestii zjednoczenia Chin ze strony innych krajów. Przemówienie było także odpowiedzią na apel Tsaj Ing-wen, podczas którego prezydent Tajwanu podkreśliła, iż Chiny muszą respektować ich przywiązanie do wolności i wartości demokratycznych.


więcej

Krok w kierunku poprawy relacji chińsko-amerykańskich

31.12.2018

27. grudnia Chiny wyraziły zgodę na import brązowego ryżu z USA. Jest to gest świadczący wyłącznie o dążeniu do poprawy relacji handlowych między krajami, gdyż ceny importowanego ryżu nie będą mogły konkurować z niskimi cenami ryżu azjatyckiego. Wojna handlowa Chin i USA doprowadziła już do wprowadzenia ceł na chiński eksport wart 250 mld dolarów, a także narzucenia na amerykańskie produkty taryf w wysokości 110 mld dolarów rocznie.

więcej

8 osób nie żyje

28.12.2018

Jak informują media państwowe, 25. grudnia w prowincji Fujian we wschodnich Chinach 48-letni mężczyzna porwał autobus i wjechał nim w tłum pieszych. Przed incydentem sprawca zabił jeszcze urzędnika i funkcjonariusza. W wyniku zdarzenia zmarło 8 osób, a 22 zostały ranne. Napastnik został schwytany. Powód ataku nie jest jednak znany.

więcej

Polska jednym z głównych eksporterów bombek. Miejsce pierwsze zajmują Chiny

27.12.2018

Jak podaje Gazeta Wyborcza, Polska zajmuje czwarte miejsce w eksporcie bombek. W sprzedaży światowej jesteśmy po Chinach, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. W roku 2017 eksport polskich bombek wyniósł 66,3 mln dolarów, natomiast w 2018 będzie zdecydowanie wyższy. Przyczyną może być trwający konflikt handlowy między USA i Chinami.

więcej

Chiny sprzeciwiają się ustawie USA dotyczącej Tybetu

21.12.2018

Jak poinformowała Hua Chunying - rzeczniczka chińskiego MSZ podczas briefingu w Pekinie, Chiny stanowczo sprzeciwiają się przyjętej przez USA ustawie Reciprocal Access to Tibet Act. Uznają to za akt przeciwko poprawie relacji Chin i USA. 19 grudnia Donald Trump podpisał bowiem ustawę dotyczącą wzajemnego dostępu do terytorium Tybetu, ułatwiającą wjazd do tego regionu amerykańskim urzędnikom, dyplomatom, a także dziennikarzom i innym obywatelom USA.

więcej

Read&Fly: Bohol – rajska wyspa na Filipinach

17.12.2018

Bohol to wyspa filipińska o powierzchni ok. 4117 km2. Miejsce to z pewnością zasługuje na miano raju na ziemi z uwagi na występujące tu liczne wodospady, plaże jak z pocztówek, lazurową wodę, przepiękne rafy koralowe czy słynne czekoladowe wzgórza, tworzące niepowtarzalny krajobraz, przyciągający miliony turystów rocznie. Klimat miejsca zapewnia także architektura, której głównym surowcem jest bambus. Zapraszamy do lektury!

więcej

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!