Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Wieści z Azji

Pilot usnął podczas prowadzenia samolotu

26.02.2019

Na pokładzie samolotu Boeing 747 doszło do nieodpowiedzialego zachowania. Jeden z pilotów zasnął przy sterze, natomiast drugi – zamiast go obudzić, wyciągnął kamerę i zaczął go nagrywać. Pilot pracował dla linii China Airlines i posiadał 20-letnie doświadczenie.

więcej

Nowe cła odroczone

25.02.2019

Prezydent Stanów Zjednoczonych poinformował, iż w związku z przeprowadzonymi dotychczas negocjacjami chińsko-amerykańskimi przesuwa termin nałożenia nowych ceł na chińskie towary do USA. Początkowo ustalono, iż z dniem 1. marca mija tzw. “zawieszenie broni”, a cła zostaną podwyższone z 10 do 25%. Rozmowy handlowe przedstawicieli USA i Chin były prowadzone od czwartku do niedzieli w Waszyngtonie.

więcej

Ochrona wód w rejonie Xinjiang

19.02.2019

Jak informuje Li Gengsheng – szef Regionalnego Biura ds. Zasobów Wodnych, lokalne władze w prowincji Xinjiang podjęły decyzję o uruchomieniu 3 projektów w zakresie ochrony wód wzdłuż rzek sezonowych, mające na celu regulację dostaw wody do użytku przemysłowego i rolniczego, zmniejszenie ryzyka powodzi, a także przyspieszenie rozwoju gospodarczego regionu.

więcej

Chińskie władze kontrolują zgodność map z polityką kraju

19.02.2019

Chińskie władze zaostrzyły kontrolę nad mapami, wydawanymi na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. Największą uwagę zwracają na wydawnictwa zagraniczne. Na druk poszczególnych map będzie konieczne wyrażenie zgody przez chińskie władze. Pekin nakazuje włączenie na mapach Tajwanu oraz obszarów na Morzu Wschodniochińskim i Morzu Południowochińskim do terenu Chińskiej Republiki Ludowej.

więcej

Mount Everest tymczasowo zamknięty dla turystów

15.02.2019

Pod koniec stycznia lokalne władze w Chinach podjęły decyzję o zamknięciu pierwszej bazy dla turystów pod szczytem Mount Everest. Dodatkowo, sezon został skrócony. Jako uzasadnienie władze podały ogromną ilość śmieci, która zalega w bazie. W lutym decyzję obostrzono, wstrzymując tymczasowo wszystkie wizyty grup turystycznych powyżej 5000 m n.p.m. Na razie nie podano informacji, kiedy decyzja zostanie zniesiona.

więcej

W Chinach powstaje największa bateria na świecie

13.02.2019

W chińskim mieście Dalian w prowincji Liaoning do roku 2020 powstanie największy magazyn energii na świecie. Budową zajmuje się chińska firma Rongke Power oraz amerykańska firma UniEnergy Technologies. Bateria ma mieć moc 200 MW oraz pojemność 800 Mwh, czyli dwukrotnie więcej w porównaniu do największej istniejącej obecnie w Australii zbudowanej przez Teslę Elona Muska.

więcej

8-latka wpadła do wybiegu dla pand

11.02.2019

Baza badawcza zajmująca się hodowlą pand w Prowincji Syczuan w Chendgu wydała ostrzeżenie, aby uważać na pandy, gdyż nie są takie łagodne, jak się wydaje. Zwracają uwagę, iż nawet hodowcy muszą zachować dystans, gdy ich podopieczne zwierzęta ukończą 2 lata. Przestrogę opublikowano w wyniku zdarzenia, jakie miało miejce w zoo.

więcej

Chiny modernizują armię

08.02.2019

Jak informuje South China Morning Post, do roku 2035 Chiny zamierzają zmodernizować armię. W planach jest m.in. budowa czterech nowoczesnych lotniskowców z napędem nuklearnym. Prezydent Xi Jinping dąży do dorównania możliwościom amerykańskiej marynarki wojennej. Cały proces przeprowadzany jest przy konsultacjach z prezydentem Rosji – Władimirem Putinem.

więcej

Wielkie Święto Dzbana w Indiach

07.02.2019

Dnia 5. luty w Indiach rozpoczęły się obchody święta Maha Kumbh Mela – tzw. Wielkiego Święta Dzbana. Tradycyjnie większość Hindusów udała się na pielgrzymkę do jednego z najstarszych miast – Allahabad, gdzie łączą się ze sobą rzeki Ganges i Jamuna, w celu odbycia oczyszczającej kąpieli. Według wierzeń, zanurzenie w wodzie Gangesu oczyszcza ciało ze wszytkich grzechów oraz wyzwala z reinkarnacji.

więcej

Konsekwencje wojny handlowej USA i Chin

07.02.2019

Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju po przeprowadzeniu badań doszła do wniosku, iż narzucenie ceł wcale nie chroni krajowych firm. Powodują natomiast ograniczenie handlu z danym państwem i zwiększenie handlu z innymi. Z badań wynika także, iż eksport Unii Europejskiej zdobędzie ok. 70 mld dolarów z wymiany handlowej USA-Chiny.

więcej

Europejskie firmy na rynku azjatyckim

06.02.2019

Jak wynika z danych Refinitiv, w roku 2019 europejskie firmy notowane na giełdzie spodziewają się 456 mld euro przychodów z działalności w Chinach. Największy udział zajmują firmy dystrybujące artykuły luksusowe i samochodowe. Głównym czynnikiem jest rosnący poziom średniej klasy w Chinach, oddziałujący na gospodarkę zarówno europejską, jak i azjatycką.

więcej

Chiński Nowy Rok

05.02.2019

Dziś rozpoczyna się Nowy Rok Chiński. Jest to najważniejsze azjatyckie ruchome święto, uzależnione od kalendarza lunarnego. Chińczycy spędzają ten czas z rodziną, ucztując, bawiąc się i oddając się rozważaniom duchowym.Rok 2019 patronuje świnia symbolizująca spokój ducha i radość z codziennej egzystencji.

więcej

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!