Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Wieści z Azji

Eksplozja w fabryce

22.03.2019

21. marca o godz. 14.45 czasu miejscowego w chińskiej miejscowości Yangcheng (ok. 250 km na północ od Szanghaju) doszło do tragedii. Eksplozja benzenu w fabryce chemicznej odebrała życie conajmniej 44 osobom, a ok. 90 zostało rannych. Z miejsca zdarzenia ewakuowano 3000 ludzi. Na razie przyczyna eksplozji nie jest znana. Prowadzone jest w tej sprawie dochodzenie. Na miejscu badania przeprowadza także inspekcja ekologiczna.

więcej

Morderstwo z zimną krwią

21.03.2019

13. marca w Indiach w prowincji Madhya Pradesh doszło do strasznego morderstwa. 12-letnia dziewczynka została zgwałcona przez swoich krewnych, tracąc następnie życie poprzez uduszenie. Napastnicy próbowali zatuszować sprawę, która wyszła na jaw dzięki ojcu dziecka. Zgłosił on jego zaginięcie po tym, jak dziecko nie wróciło do domu ze szkoły.

więcej

Pierwsza zdalna operacja chirurgiczna

20.03.2019

W Chinach przeprowadzono pierwszą zdalną operację chirurgiczną mózgu. Lekarze wszczepili pacjentowi cierpiącemu na chorobę Parkinsona elektrostymulator. Zabieg zakończył się pomyślnie. Operację przeprowadził neurochirurg z Głównego Szpitala Ludowej Armii Wyzwolenia Chin w Hainan – Lin Zhipei. Stan pacjenta monitorowany był na wysokiej rozdzielczości ekranie przy użyciu formatu 5G. Lekarz zdalnie kontrolował narzędzia chirurgiczne.

więcej

Prezydent Chin w Europie

19.03.2019

W dniach 21-26 marca Europę odwiedzi Xi Jinping – prezydent Chińskiej Republiki Ludowej. Został zaproszony przez prezydentów m.in. Włoch – Sergio Mattarella, Francji – Emmanuela Macrona oraz księcia Monako – Alberta II. Cel wizyty nie jest do końca jasny. Jak spekulują media, powodem może być chęć przystąpienia Włoch do Inicjatywy Pasa i Szlaku, będącego sztandarowym przedsięwzięciem prezydenta Chin w polityce zagranicznej. Projekt ten nazywany jest Jedwabnym Szlakiem oraz zakłada finansowanie, budowę i modernizację morskich i lądowych korytarzy logistycznych, łączących Chiny z resztą świata.

więcej

W Chinach opublikowano białą księgę

18.03.2019

18 marca opublikowano białą księgę zatytułowaną ,,Walka z terroryzmem i ekstermizmem oraz ochrona praw człowieka w Xinjiang”. Jest to sygnał, iż chiński rząd stanowczo sprzeciwia się wszelkim formom terroryzmu i ekstermizmu, a także wszelkiemu propagowaniu nierówności religijnych, kulturowych i społecznych.


więcej

Chiny obniżą VAT

14.03.2019

Jak poinformował Li Keqiang – premier Chin, wojna handlowa z USA zmusiła chińskie władze do podjęcia kroków stymulujących gospodarkę. W planach jest obniżenie podatku VAT w celu obniżenia kosztów dla przedsiębiorstw, których działalność ucierpiała w wyniku wysokich taryf. Działanie rządu jest częścią pakietu ulg szacowanego na blisko 300 mld USD.

więcej

Chiny pozbywają się obligacji rządowych USA

13.03.2019

Pomimo zbliżającej się możliwości zakończenia wojny handlowej podczas szczytu amerykańsko-chińskiego 27 marca, Chiny zaczęły aktywnie pozbywać się amerykańskich obligacji rządowych. Jak informują analitycy z Deutche Bank– inwestycje w amerykański dług publiczny maleją od ostatnich czterech lat. Z czołówki właścicieli amerykańskich papierów wartościowych zniknęły już kraje tj. Rosja czy Turcja. Jest to efekt nacisku gospodarczego ze strony Waszyngtonu.

więcej

Uziemiono samoloty Boeing 737 Max

12.03.2019

W wyniku katastrofy samolotu Boeing 737 Max 8 linii lotniczej Ethiopian Airlines, jaka miała miejsce 10 marca, chińskie i etiopskie władze zdecydowały się na wstrzymanie lotów tego modelu na całym świecie do odwołania. Uziemiono ponad 100 maszyn. Zespół Boeinga podaje, iż celem uziemienia maszyn jest przegląd techniczny i zagwarantowanie bezpieczeństwa jego przyszłym pasażerom.

więcej

Import ropy naftowej do Chin

11.03.2019

Chiny to największy konsument ropy naftowej na świecie od 2017 roku, zużywający rocznie ponad 20% światowej produkcji tego surowca. Według analityków z Morgan Stanley, szczyt zapotrzebowania na ropę nastąpi w 2025 roku, czyli o ponad 5 lat wcześniej, niż prognozowali poprzednio specjaliści.

więcej

Chiny zaimportują z Rosji mleko i mięso

06.03.2019

Chiński rynek kusi przedsiębiorców ze względu na jego wielkość i chłonność, a także chęć nabywania przez Chińczyków produktów wysokiej jakości. Potencjał Kraju Środka chce wykorzystać Rosja i w połowie 2019 roku planuje rozpocząć eksport mleka. W dalszych planach w roku 2020 dojdzie także wołowina, podaje rosyjski przedstawiciel handlowy w Chinach - Sergey Inyushin. Dokumenty dotyczące wymagań weterynaryjnych i sanitarnych podpisano pod koniec 2018 roku.

więcej

System dyscyplinarny w Chinach

04.03.2019

Jak podają statystyki centrum informacyjnego, w roku 2018 20 mln chińskich obywateli miało zakaz podróży pociągiem lub samolotem. Jest to efekt systemu inwigilacji i kredytów socjalnych, wprowadzonego z końcem 2017 roku. Procedura przyznawania punktów społecznych zwana Systemem Zaufania Społecznego polega na nagradzaniu za dobre zachowania oraz odejmowaniu ich za wszelkie przewinienia.

więcej

W Chinach powstanie nowy kompleks petrochemiczny

28.02.2019

22 lutego 2019 podpisano porozumienie na budowę nowego kompleksu petrochemicznego w miejscowości Panjin, zlokalizowanej na północny-wschód od Pekinu. Spółka o nazwie Huajin Aramco Petrochemical Co ma przerabiać 300 tysięcy baryłek na dobę. Produkcja roczna ma wynieść ok. 1,5 mln ton petrochemikaliów. Zakład zostanie uruchomiony w 2024 roku.

więcej

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!