Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Wieści z Azji

Niski współczynnik urodzeń w Chinach

22.01.2019

W Chinach zanotowano najniższy współczynnik urodzeń od 1949 roku. Spadkowy trend jest w dalszym ciągu kontynuowany pomimo zniesienia ograniczeń dotyczących urodzeń liczby dzieci. Spadek liczby urodzeń tłumaczony jest pogarszającą się sytuacją chińskiej gospodarki, a co za tym idzie – rosnącymi cenami mieszkań oraz problemem z zapewnieniem dzieciom edukacji i opieki zdrowotnej.

więcej

Lew rozszarpał mężczyznę

21.01.2019

 

20. stycznia w Indiach doszło do strasznego wypadku. Podczas próby dostania się do zoo przez mur bez płacenia za bilet, Hindus został zaatakowany i rozszarpany przez lwa. Do zdarzenia doszło w Chattbir w stanie Pundżab. Jak informują naoczni świadkowie, mężczyzna prawdopodobnie był pod wpływem środków odurzających, alkoholu lub wykazywał objawy choroby psychicznej.


więcej

Read&Fly: Koh Ngai – ucieczka od cywilizacji

18.01.2019

Koh Ngai to maleńka wyspa tajlandzka o powierzchni 8 km2 położona na Morzu Andamańskim. Jest to idealna propozycja podróży dla osób poszukujących spokoju, ciszy i odpoczynku od cywilizacji, gdyż na wyspie, poza resortami, nie ma żadnej infrastruktury! Zainteresowany opcją błogiego relaksu lub miejscem na wymarzoną podróż poślubną? Zapraszamy do lektury!

więcej

Ludowy Bank Chin wsparł system bankowy potężnym zastrzykiem środków

17.01.2019

16. stycznia Bank Centralny Państwa Środka wprowadził do systemu bankowego kwotę 560 mld juanów. Jako powód podaje zachowanie rozsądnie obfitego poziomu płynności w okresie szczytu płatności podatkowych. Ponadto zbliżają się obchody Chińskiego Nowego Roku, podczas których zwiększają się wydatki gotówkowe obywateli, związane z wręczaniem sobie wzajemnie prezentów w postaci, najczęściej, czerwonych kopert z pieniędzmi.

więcej

Chiny skazały Kanadyjczyka na karę śmierci

16.01.2019

 

20 listopada sąd chiński skazał 36-letniego Kanadyjczyka Roberta Lloyd Schellenbergna na 15 lat więzienia. Niespodziewanie jednak, w poniedziałek, postępowanie ponownie wszczęto, a sąd apelacyjny zmienił wyrok na karę śmierci. Jak tłumaczy, poprzedni wyrok był zbyt łagodny co do kwestii przewinienia. Oskarżony ma 10 dni na odwołanie.


więcej

Współpraca Chin i Finlandii w organizacji igrzysk

15.01.2019

Chiny i Finlandia podejmą się współpracy w organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 2022 w Pekinie. Podczas spotkania prezydentów Xi Jinpinga i Sauli Niinisto w Wielkiej Sali Ludu w Pekinie podpisano szereg dokumentów dotyczących współpracy między tymi krajami.

więcej

Konsekwencje wojny handlowej USA i Chin

15.01.2019

14. stycznia Chiny poinformowały, że ich nadwyżka w wymianie handlowej z USA na rok 2018 wyniosła 323,32 mld dolarów. W roku 2017 nadwyżka ta była o 17% niższa i wynosiła 275 mld dolarów. Eksport do Stanów Zjednoczonych wzrósł o 11,3%, a import o 0,3%. Ogromna dysproporcja w wymianie handlowej Chin z USA jest jedną z głownych przyczyn wojny celnej pomiędzy tymi krajami.

więcej

Chiny w walce z korupcją

14.01.2019

 

Chiny zwiększą wysiłki w walce z łapówkarstwem. Skupią się priorytetowo na departamentach oraz dużych firmach, dysponujących większymi zasobami kapitałowymi i ludzkimi. Komunikat został opublikowany w niedzielę, po trzeciej sesji plenarnej 19. Komunistycznej Partii Chin w Centralnej Komisji Kontroli Dyscypliny w Pekinie.

 

 


więcej

Chiny pozwolą na import ropy i gazu z USA

14.01.2019

W dalszym ciągu podejmowane są próby załagodzenia konfliktu handlowego między Chinami i USA. Aby uniknąć dodatkowych ceł, Chiny zadeklarowały dopuszczenie importu towarów z grupy produkcji rolnej, przemysłu oraz surowców energetycznych, w tym ropy naftowej i gazu ziemnego. Decyzja zapadła podczas 3-dniowych rozmów prowadzonych w Pekinie.

więcej

Zatrzymano Chińczyka i byłego oficera ABW

11.01.2019

Jak podaje TVP Info, na podstawie nakazu wydanego przez Mazowiecki Wydział ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej, ABW zatrzymało Piotra D. - byłego oficera ABW i Weijinga W. - dyrektora polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei. Aresztowano ich we wtorek w wyniku podejrzenia o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi.

więcej

Read&Fly – japońska wyspa Hokkaido

10.01.2019

Hokkaido to druga co do wielkości wyspa Japonii położona na północy kraju w klimecie umiarkowanym, morskim. Największym znajdującym się tu miastem jest Sapporo - słynące jako ośrodek sportów zimowych i miejsce mistrzostw narciarskich. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, iż miejsce to jest piękne także latem. Zaciekawiony? Zapraszamy do lektury!

więcej

E-commerce przyszłości

10.01.2019

Wartość rynku e-commerce w Chinach w roku 2017 przekrocziła 1 bilion dolarów, plasując ten kraj na pierwszym miejscu, zaraz przed USA (450 mld), Wielką Brytanią (110 mld) oraz Japonią (95 mld). Jak wskazują statystyki, co piąta transakcja wykonywana jest przez internet.

więcej

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!