Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Wieści z Azji

Mount Everest tymczasowo zamknięty dla turystów

15.02.2019

Pod koniec stycznia lokalne władze w Chinach podjęły decyzję o zamknięciu pierwszej bazy dla turystów pod szczytem Mount Everest. Dodatkowo, sezon został skrócony. Jako uzasadnienie władze podały ogromną ilość śmieci, która zalega w bazie. W lutym decyzję obostrzono, wstrzymując tymczasowo wszystkie wizyty grup turystycznych powyżej 5000 m n.p.m. Na razie nie podano informacji, kiedy decyzja zostanie zniesiona.

więcej

W Chinach powstaje największa bateria na świecie

13.02.2019

W chińskim mieście Dalian w prowincji Liaoning do roku 2020 powstanie największy magazyn energii na świecie. Budową zajmuje się chińska firma Rongke Power oraz amerykańska firma UniEnergy Technologies. Bateria ma mieć moc 200 MW oraz pojemność 800 Mwh, czyli dwukrotnie więcej w porównaniu do największej istniejącej obecnie w Australii zbudowanej przez Teslę Elona Muska.

więcej

8-latka wpadła do wybiegu dla pand

11.02.2019

Baza badawcza zajmująca się hodowlą pand w Prowincji Syczuan w Chendgu wydała ostrzeżenie, aby uważać na pandy, gdyż nie są takie łagodne, jak się wydaje. Zwracają uwagę, iż nawet hodowcy muszą zachować dystans, gdy ich podopieczne zwierzęta ukończą 2 lata. Przestrogę opublikowano w wyniku zdarzenia, jakie miało miejce w zoo.

więcej

Chiny modernizują armię

08.02.2019

Jak informuje South China Morning Post, do roku 2035 Chiny zamierzają zmodernizować armię. W planach jest m.in. budowa czterech nowoczesnych lotniskowców z napędem nuklearnym. Prezydent Xi Jinping dąży do dorównania możliwościom amerykańskiej marynarki wojennej. Cały proces przeprowadzany jest przy konsultacjach z prezydentem Rosji – Władimirem Putinem.

więcej

Wielkie Święto Dzbana w Indiach

07.02.2019

Dnia 5. luty w Indiach rozpoczęły się obchody święta Maha Kumbh Mela – tzw. Wielkiego Święta Dzbana. Tradycyjnie większość Hindusów udała się na pielgrzymkę do jednego z najstarszych miast – Allahabad, gdzie łączą się ze sobą rzeki Ganges i Jamuna, w celu odbycia oczyszczającej kąpieli. Według wierzeń, zanurzenie w wodzie Gangesu oczyszcza ciało ze wszytkich grzechów oraz wyzwala z reinkarnacji.

więcej

Konsekwencje wojny handlowej USA i Chin

07.02.2019

Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju po przeprowadzeniu badań doszła do wniosku, iż narzucenie ceł wcale nie chroni krajowych firm. Powodują natomiast ograniczenie handlu z danym państwem i zwiększenie handlu z innymi. Z badań wynika także, iż eksport Unii Europejskiej zdobędzie ok. 70 mld dolarów z wymiany handlowej USA-Chiny.

więcej

Europejskie firmy na rynku azjatyckim

06.02.2019

Jak wynika z danych Refinitiv, w roku 2019 europejskie firmy notowane na giełdzie spodziewają się 456 mld euro przychodów z działalności w Chinach. Największy udział zajmują firmy dystrybujące artykuły luksusowe i samochodowe. Głównym czynnikiem jest rosnący poziom średniej klasy w Chinach, oddziałujący na gospodarkę zarówno europejską, jak i azjatycką.

więcej

Chiński Nowy Rok

05.02.2019

Dziś rozpoczyna się Nowy Rok Chiński. Jest to najważniejsze azjatyckie ruchome święto, uzależnione od kalendarza lunarnego. Chińczycy spędzają ten czas z rodziną, ucztując, bawiąc się i oddając się rozważaniom duchowym.Rok 2019 patronuje świnia symbolizująca spokój ducha i radość z codziennej egzystencji.

więcej

Dyskryminacja kobiet w Indiach

25.01.2019

W Indiach prawo zakazujące wstępu do świątyń kobietom w wieku 10-50 lat zniesiono we wrześniu 2018 roku, gdyż uznano to za oznakę dyskryminacji. Pomimo to, znalazło się wielu przeciwników nowego prawa, którzy w dalszym ciągu uniemożliwiają kobietom uczęszczanie do pagód. Z tego powodu aresztowano już ponad 2000 osób.

więcej

W Chinach narodziły się sklonowane małpy

24.01.2019

W laboratorium w Szanghaju w Chinach na świat przyszło 5 małp sklonowanych metodą transferu jądrowego. Badania nad klonowaniem zwierząt są bardzo ważnym elementem nauki, gdyż mogą dać w przyszłości możliwość leczenia ludzkich chorób. Qiang Sun z Instytutu Neuronauki Chińskiej Akademii Nauk podaje, iż sklonowane małpy będą niezbędne do badań nad chorobami o podłożu genetycznym, m.in. nowotworami, zaburzeniami metabolicznymi i immunologicznymi.

więcej

Wydatki fiskalne w Chinach przekroczyły 22 bln juanów

23.01.2019

Jak podaje Chińskie Ministerstwo Finansów, w 2018 roczny dochód fiskalny w Chinach wzrósł o 6,2% w odniesieniu do roku 2017 i wyniósł 18,34 biliona juanów. Całkowite wydatki fiskalne przekroczyły 22 biliony juanów, co oznacza wzrost o 8,7% w stosynku do poprzedniego roku. Dochód podatkowy rządu wzrósł o 8,3% i wyniósł 15,64 bilionów juanów. Odnotowano jednak spadek wzrostu w porównaniu do roku ubiegłego o 2,4%.

więcej

Festiwal Latarni w Chinach

22.01.2019

19. lutego w Chinach rozpocznie się Festiwal Latarni ,,Lantern Festival 2019”. Festiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kulturze chińskiej i przyciąga ponad 5 milionów turystów rocznie. Jego zakończenie zaplanowane jest na 22 luty. W tym roku jedną z największych atrakcji będzie ogromny (9-metrowy) lampion w kształcie świni zlokalizowany w historycznym ogrodzie Yu Garden w Szanghaju.

więcej

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!