Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Poradnik

Targi w Chinach w 2017 roku Poszukiwanie produktu Wybór producenta Zalecana kontrola Kontrola towaru Weryfikacja producenta Transport towaru Odprawa celna Dokumentacja do odprawy celnej Różnice kulturowe Negocjacje z Azjatami Rozliczenie podatku VAT Najczęstsze błędy importerów Gdy na odprawie brakuje dokumentu Uwaga na hakerów Reeksport

Uwaga na hakerów

Od 2013 roku Wydział Promocji Handlu i Inwestycji (WPHI) przy konsulacie RP w Szanghaju zbiera zgłoszenia od oszukanych przez Chińczyków polskich firm. Otrzymuje ich co najmniej jedno tygodniowo. 95 proc. oszustw odbywa się, gdy strony kontaktują się wyłącznie przez internet.

 

Oto przykładowa sytuacja:
Importer otrzymuje maila od chińskiego dostawcy z informacją, że nastąpiła zmiana numeru konta firmowego na nowe. Zgadza się adres mailowy i stopka nadawcy. Jednak nadawcą wcale nie jest handlowy partner, ale haker wyłudzający pieniądze.

 

Aby nie dać się oszukać należy utrzymywać kontakt z producentem przez kilka kanałów komunikacji. Korzystać nie tylko z poczty elektronicznej, ale też ze Skype’a i różnych komunikatorów, np. WeChat. To jeden ze sposobów, dzięki którym można weryfikować dotychczasowe ustalenia z producentem.

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!