Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Poradnik

Targi w Chinach w 2017 roku Poszukiwanie produktu Wybór producenta Zalecana kontrola Kontrola towaru Weryfikacja producenta Transport towaru Odprawa celna Dokumentacja do odprawy celnej Różnice kulturowe Negocjacje z Azjatami Rozliczenie podatku VAT Najczęstsze błędy importerów Gdy na odprawie brakuje dokumentu Uwaga na hakerów Reeksport

Transport towaru

Już na etapie negocjacji z producentem lub dostawcą towaru, deklarowany jest wybór jednej z kilkunastu opcji Incoterms. Regulacje Incoterms podlegają Międzynarodowym Regułom Handlu. Określają one warunki sprzedaży oraz dzielą odpowiedzialność i koszty pomiędzy sprzedawcę i nabywcę towaru.


W zależności od odległości i pilności przesyłki, w obrębie kontynentu możliwy jest transport drogowy, szynowy lub lotniczy. Sprowadzając towar z poza kontynentu, importer ma do wyboru transport lotniczy lub morski. Na wybór odpowiedniej formy transportu wpływa przede wszystkim czas dostawy i posiadany na ten cel budżet. 

 

Transport lotniczy jest droższy, ale zapewnia otrzymanie towaru w ciągu zaledwie kilku dni. Natomiast transport morski jest tańsza, jednak transport może trwać nawet powyżej miesiąca.

 

Na wybór środka transportu wpływają również gabaryty przesyłki. Kilka dużych maszyn budowlanych nie da się przetransportować drogą lotniczą. Dużą rolę przy wyborze transportu odgrywa też konsolidacja przesyłek. Opiera się ona na współpracy z operatorem logistycznym, który w kraju załadunku konsoliduje mniejsze przesyłki od różnych dostawców. Następnie jednym kontenerem transportuje je do kraju rozładunku, gdzie towar jest dekonsolidowany i dostarczany do docelowych odbiorców. W transporcie morskim tego rodzaju przesyłki określane są jako transport drobnicowy, przeciwieństwo pełnokontenerowego. Dzięki tym rozwiązaniom importer może znacząco obniżyć koszt transportu.

 

Więcej o transporcie dowiedzą się Państwo w zakładce Transport i logistyka.

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!