Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Import z Chin

Co robimy Skąd importujemy Importowane produkty z Chin Etapy importu Finansowanie

Tajwan

Tajwan

Republika Chińska nazywana Tajwanem, jest państwem nieuznawanym przez Chińską Republikę Ludową i część społeczności międzynarodowej. Tajwan został przyjęty do Światowej Organizacji Handlu jako „Oddzielny Obszar Celny Tajwanu, Penghu, Kinmen i Matsu”. Republika Chińska obejmuje 86 wysp, w tym wyspę Tajwan, stolicą jest Tejpej. Językiem urzędowym mandaryński (chiński), jednak w piśmie używa się tradycyjnych znaków chińskich, które w Chinach i Singapurze zostały zastąpione znakami uproszczonymi. Podobna sytuacja ma miejsce w Hongkongu i Makau. Walutą obowiązującą na Tajwanie jest Nowy Dolar Tajwański (TWD).

Cieśnina Tajwańska oddzielająca wyspę od kontynentu, stanowi strategiczny szlak morski regionu, łącząc Chiny z pozostałymi rynkami Azji oraz Europą i Afryką. Największe miasta Tajwanu ulokowane są u wybrzeży Cieśniny Tajwańskiej, znajdują się tam porty morskie Kaohsiung, Keelung, Taichung, Hualien oraz Tajpej. Największe miasta posiadają porty lotnicze, połączenia międzynarodowe obsługują jedynie porty w Taoyuan, Tajpej, Kaohsiung i Taichung. Ponadto Tajwan posiada rozbudowaną sieć nowoczesnych połączeń lądowych drogowych i kolejowych.

Co jest produkowane

Gospodarka Tajwanu charakteryzuje się wysoką dynamiką wzrostu, opartą głównie na eksporcie. Wyspa nie posiada znaczących bogactw naturalnych, stąd produkcja przemysłowa bazuje na dobrach, których wytworzenie wymaga wyspecjalizowanej siły roboczej oraz know-how. Obranie tego kierunku pozwoliło Tajwanowi na zbudowanie przewagi konkurencyjnej w produkcji elektroniki oraz rozwiązań IT/ICT, które stanowią ponad 70% eksportowanych towarów. Rozwinięta jest również produkcja specjalistycznych włókien, takich jak włókna szklane czy węglowe oraz przemysł metalurgiczny wytwarzający lekkie stopy aluminium – dzięki temu Tajwan jest światowym liderem produkcji rowerów i ich części. Ponadto znaczące jest wydobycie marmuru i produkcja surowców budowlanych. Głównymi partnerami handlowymi Tajwanu są Chiny, Japonia, USA. Europa importuje głównie produkty ICT i elektromaszynowe, rowery, podzespoły i części przemysłu motoryzacyjnego oraz produkty metalurgiczne.

Co jest sprowadzane

Z uwagi na ubogie zasoby naturalne Tajwan importuje praktycznie całość surowców energetycznych, w tym ropy naftowej. Importowane są również surowce wykorzystywane do produkcji na Tajwanie oraz żywność, m.in. mięso z Polski.

Tajwan mapa

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!