Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Poradnik

Targi w Chinach w 2017 roku Poszukiwanie produktu Wybór producenta Zalecana kontrola Kontrola towaru Weryfikacja producenta Transport towaru Odprawa celna Dokumentacja do odprawy celnej Różnice kulturowe Negocjacje z Azjatami Rozliczenie podatku VAT Najczęstsze błędy importerów Gdy na odprawie brakuje dokumentu Uwaga na hakerów Reeksport

Rozliczenie podatku VAT

Podatek VAT z tytułu importu można rozliczyć na trzy sposoby:

Procedura standardowa
Podatek VAT płaci się w momencie odprawy celnej. Odbywa się ona  w polskim porcie przeznaczenia (Gdyni, Gdańsku, Szczecinie). Gdy agencja otrzyma potwierdzenie zapłaty VAT-u oraz cła, zwolni towar. Importer, który płaci bezpośrednio na konto Izby Celnej, musi zaczekać aż należność zostanie zaksięgowana na koncie urzędu. Koszt standardowej odprawy celnej to 150 zł.

Procedura uproszczona
Zgodnie z art. 33a ustawy o VAT, podatek może zostać rozliczony w deklaracji VAT-7 (jeśli importer rozlicza się co miesiąc) lub VAT-7D (jeśli rozlicza się co kwartał). Dla większości firm okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy. Jeśli więc ładunek został sprowadzony w lutym, to do 25 marca importer musi dostarczyć do Urzędu Skarbowego deklarację z rozliczeniem podatku należnego z tytułu importu.
Procedura uproszczona wymaga przedstawienia zaświadczeń  o niezaleganiu z:
•    opłacaniem podatków (wystawione przez właściwy US)
•    opłacaniem cła i akcyzy (wystawione przez właściwą Izbę Celną);
•    opłacaniem składek (wystawione przez ZUS);
•    oraz potwierdzenie rejestracji jako czynnego podatnika VAT (wystawione przez właściwy US).
Podatnicy korzystający z odprawy uproszczonej są zobowiązani do aktualizacji zaświadczeń co 6 miesięcy.

Odprawa celna fiskalna
Dokonuje się jej w Hamburgu lub innych portach europejskich, takich jak: Bremerhaven, Rotterdam, Antwerpia. Importer (musi być płatnikiem VAT UE) rozlicza VAT w deklaracji VAT-7, przy czym podatek nie musi zostać zapłacony w najbliższym okresie rozliczeniowym. Można go zapłacić dopiero po sprzedaży towarów.

Polecamy również informacje w zakładce Odprawa celna

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!