Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Import z Chin

Co robimy Skąd importujemy Importowane produkty z Chin Etapy importu Finansowanie

Malezja

Malezja

Malezja jest monarchią zarządzaną przez króla i parlament. To jedno z najlepiej rozwiniętych państw azjatyckich, obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim - południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo. Stolicą Malezji jest Kuala Lumpur, obowiązującą walutą ringgit (MYR) dzielący się na 100 senów. Językiem urzędowym jest malajski a językami pomocniczymi chiński, angielski i tamilski.

Malezja położona jest na styku kluczowych korytarzy powietrznych łączących Europę, Azję, Australię, Oceanię i Amerykę, co przekłada się na dobrze rozwinięty transport lotniczy. Na blisko 40 malezyjskich lotnisk 6 ma status międzynarodowych portów lotniczych - Kuala Lumpur International Airport, Johor Bahru, Kota Kinabalu, Kuching, Langkawi oraz Penang. Przez Malezję przebiega linia kolejowa łącząca Indochiny i Półwysep Malajski aż po Singapur, co umożliwia sprawny transport towarów drogą lądową. Kluczowe porty morskie to Bintulu, Klang, Lunut, Penang, Tanjung Pelepas i West Port.   

Co jest produkowane

Najważniejsze gałęzie malezyjskiej gospodarki to m.in. przemysł ropy naftowej, gazu ziemnego, oleju palmowego oraz przemysł elektryczny i elektroniczny. W ostatnich latach najważniejsze towary eksportowe stanowiły m.in.: wyroby elektroniczne i elektryczne, olej palmowy, maszyny i środki transportu, skroplony gaz ziemny, ropa naftowa i produkty petrochemiczne, maszyny i urządzenia, wyroby chemiczne, sprzęt optyczny i pomiarowy, wyroby kauczukowe, produkty spożywcze oraz tekstylia i dzianiny. Głównymi partnerami handlowymi Malezji są Chiny, Japonia, Singapur, Unia Europejska, USA. W ostatnich latach główne towary importowe do Polski stanowiły m.in.: podzespoły elektroniczne i układy scalone, przyrządy pomiarowe i optyczne, olej palmowy, tekstylia i obuwie, wyroby przemysłu meblarskiego oraz drewno i wyroby z drewna egzotycznego.

Co jest sprowadzane

Malezja importuje m.in.: urządzenia mechaniczne, elektroniczne i elektryczne, maszyny, środki transportu, tłuszcze i oleje, tworzywa sztuczne i wyroby z nich oraz kauczuk i wyroby z kauczuku. W ostatnich latach Polska eksportowała do Malezji m.in.: wyroby z metali nieszlachetnych, urządzenia mechaniczne i elektryczne, przyrządy i aparaty optyczne, produkty pochodzenia zwierzęcego.

Malezja mapa

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!