Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

wróć

Drogi dolar to drogie chińskie produkty

Umacnianie się amerykańskiego dolara względem złotego to tendencja, którą bardzo wyraźnie można obserwować od trzeciego kwartału ubiegłego roku nieprzerwanie aż do teraz. W tym czasie dolar podrożał w stosunku do złotówki o około trzydzieści procent.
Konsekwencje drogiego dolara, z mojej perspektywy – właściciela firmy importującej towary z Azji – są również wyraźne. Transakcje handlowe z krajami azjatyckimi dokonywane są w większości nie np. w juanach, ale w dolarach. Dolar stanowi podstawową walutę w strukturze obrotów azjatyckich firm, a zwłaszcza chińskich. Umocnienie amerykańskiej waluty sprawiło, że ceny towarów kupowanych od chińskich dostawców są dla nas znacznie wyższe.  

Dla niektórych firm – zwłaszcza tych związanych długoterminowymi umowami z sieciami handlowymi - oznacza to duże straty.
Oto przykładowa sytuacja: w ramach długoterminowej umowy importer zobowiązuje się dostarczać dany produkt po jednolitej cenie przez np. cały rok. Nikt nie sprowadza hurtem rocznej partii produktu, by potem trzymać ją w magazynach – to nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Jeśli importer nie zabezpieczył się odpowiednimi umowami uwzględniającymi ryzyko kursowe, a nie każdy miał taką możliwość, to jest teraz w trudnej sytuacji i zaczyna dokładać do interesu. Jeśli zarabiał na marży np. 20 procent, to teraz, gdy dolar skoczył o 30 procent - dopłaca.

W czerwcu tego roku kolejne posiedzenie ma amerykański Fed, który będzie decydować o podniesieniu stóp procentowych. Jeśli taką decyzję podejmie, dolar może poszybować nawet do 5 zł. Na razie wzrost kursu dolara uderza przede wszystkim w firmy zajmujące się importem na zlecenie, ale jeśli się utrzyma, poczują to wszyscy.  W jaki sposób?  Za kilka miesięcy przeciętny polski konsument zauważy podwyżkę cen produktów z etykietą Made in China. Jak wynika z danych GUS, stanowią one ponad 10 procent całościowego polskiego importu.
GUS podaje również, że w roku 2014 (od stycznia do grudnia) Polska sprowadziła z Chin towary o wartości 72,8 mld zł. To o 11,6 mld zł więcej niż w całym 2013 r (wzrost o 19,1 proc. r/r). Z Chin importuje się elektronikę, AGD, zabawki, produkty dla branży budowlanej, surowce, w dużej mierze też żywność. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od tamtejszej produkcji. Jeśli kurs dolara pozostanie wysoki, to gdy wyczerpią się tańsze zapasy z magazynów, kolejna partia towarów zostanie zakupiona drożej i będzie oznaczała wyższe ceny w sklepach.


Autor: Piotr Burzyński, prezes firmy Importuj z Nami

Galeria

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!