Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Import z Chin

Co robimy Skąd importujemy Importowane produkty z Chin Etapy importu Finansowanie

Chiny

Chiny

Stolicą Chińskiej Republiki Ludowej jest Pekin. Chiny to największe terytorialnie państwo Azji, podzielone na prowincje, regiony autonomiczne oraz 4 wydzielone miasta – Pekin, Chongqing, Szanghaj, Tianjin i 2 specjalne regiony administracyjne – Hongkong i Makao. Językiem urzędowym jest mandaryński, będący jednym z wielu języków chińskich. W Hong Kongu obowiązuje język angielski, a w Makao portugalski. Obowiązującą jednostką płatniczą jest yuan (RMB) dzielący się na 10 jiai oraz na 100 fen.

Chiny są doskonale skomunikowane pod kątem prowadzenia wymiany handlowej. Posiadają ponad 2 tys. portów morskich, z czego największe to: Dalian, Haikou, Jiujiang, Kanton, Lianyungang, Ningbo, Qingdao, Shantou, Shenzen, Tianjin, Xiamen, Yantai oraz Szanghaj. Szanghaj jest trzecim największym portem morskim świata po Rotterdamie i Singapurze oraz głównym ośrodkiem gospodarczym i finansowym w Chinach. Z ponad pół tysiąca lotnisk do największych portów lotniczych należą: Szanghaj, Chengdu, Dalian, Kanton (Guangzhou), Hangzhou, Harbin, Hongkong, Kunming, Qingdao, Pekin, Shenyang, Tianjin, Urumqi, Xiamen i Xi'an.

Co jest produkowane

W 2010 roku Chiny osiągnęły status największego eksportera na świecie, by w 2012 stać się drugą największą gospodarką świata i ustąpić jedynie Stanom Zjednoczonym. Do eksportowanych dóbr należą głównie: węgiel kamienny, stal, maszyny i samochody, tekstylia, petrochemia, elektronika i technologie IT/ICT, artykuły rolno-spożywcze oraz zabawki i obuwie.

Chiny są głównym azjatyckim partnerem handlowym Polski. Importujemy z Chin urządzenia mechaniczne i elektryczne, wyroby włókiennicze, wyroby chemiczne i metalurgiczne. Według danych Ministerstwa Gospodarki w 2013 roku polscy importerzy sprowadzali z Chin głównie elektronikę, zabawki, części maszyn drukarskich, oświetlenie, odzież, walizki, torby i części samochodowe.

Co jest sprowadzane

Rynek wewnętrzny Chin ma ogromny potencjał i nieustannie się rozwija, stąd coraz większe otwarcie na produkty z zewnątrz. Chiny importują m.in. surowce, produkty rolno-spożywcze (m.in. wieprzowinę) oraz wyroby przemysłu elektromaszynowego. Polska eksportuje na tamtejszy rynek głównie wyroby nieszlachetne i wyroby z metali nieszlachetnych (głównie miedź), maszyny i urządzenia elektryczne oraz produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Skala polskiego eksportu do Chin jest kilkukrotnie mniejsza od importu.

Chiny mapa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!