Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Wieści z Chin

Trwa modernizacja Pekinu - setki nielegalnych budynków zrównano z ziemią.

25.07.2017

Szacuje się że od początku roku w ramach akcji renowacyjnej wyburzono już ponad 4000 metrów kwadratowych zajmowanych przez nielegalne konstrukcje budowlane. Dzielnica objęta rozbiórką to jedna z najstarszych, historycznych dzielnic Pekinu – odwiedzana każdego roku przez miliony turystów.

więcej

Wstrzymanie odwiertów na Morzu Południowochińskim. Chiny grożą Wietnamowi.

24.07.2017

Choć do Morza Południowochińskiego ma dostęp aż 10 krajów (w tym m.in. Filipiny, Wietnam, Singapur i Tajlandia) to największe prawa do terytorium spornego roszczą sobie Chiny. Spór terytorialny sprawia, że dochodzi do konfliktów dyplomatycznych związanych z wydobywaniem surowców mineralnych, ropy naftowej czy gazu ziemnego.

więcej

Zagraniczne imiona zmorą chińskich tłumaczy

21.07.2017

Tłumaczenie zagranicznych nazw na język chiński to nie lada wyzwanie. Uczniowie i pracownicy, którzy przymierzają się do spędzenia w Chinach dłuższej chwili muszą być gotowi na konieczność wymyślenia własnego chińskiego imienia, ponieważ w chińskich dokumentach przeważnie brakuje miejsca na wpisanie długiego, zagranicznego nazwiska.

więcej

Kolejny ruch Chin w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

20.07.2017

Nowy system monitorujący jakość powietrza ma obejmować znacznie większy niż dotychczas obszar – od marca tego roku ponad 5000 stacji pomiarowych zostało wybudowanych na terenie Chin.

więcej

Nowe połączenie kolejowe na trasie Chiny – Czechy.

19.07.2017

Pierwszy pociąg towarowy na nowo powstałej trasie wyruszył ze stolicy Republiki Czeskiej nad ranem 19 lipca. Połączenie na trasie Chiny - Czechy ma udoskonalić i usprawnić transport towarów między dalekim wschodem a Europą Srodkową, który dotychczas odbywał się głównie na trasie biegnącej przez Niemcy i Polskę.

więcej

Umocnienie współpracy wojskowej USA z Tajwanem. Chiny protestują.

18.07.2017

Budżet amerykańskiego departamentu obrony, nazywany ustawą o autoryzacji obrony narodowej, został w piątek zaakceptowany przez Izbę Reprezentantów. Zawarto w nim propozycje rozszerzenia amerykańsko-tajwańskich działań wojskowych.

więcej

Azjaci z najwyższą medianą przychodów w Stanach Zjednoczonych. Najszybciej rozwijającą się grupę stanowią Chińczycy.

17.07.2017

Badania statystyczne pokazują, że najbogatszą grupę rasową w Stanach Zjednoczonych stanowią mieszkańcy azjatyckiego pochodzenia. Wśród nich największy procent (23,6%) stanowią Chińczycy. Na 2050 rok prognozuje się wzrost populacji pochodzenia azjatyckiego w USA aż do 34 mln.

więcej

Zmarł chiński laureat Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo

14.07.2017

Liu, skazany za „działalność wywrotową” na 11 lat więzienia, został w czerwcu tego roku warunkowo zwolniony i przewieziony do szpitala. Został zdiagnozowany pod koniec maja z rakiem wątroby w stadium zaawansowanym.

więcej

Chiny uruchomiły największy radioteleskop na świecie

13.07.2017

Telewizja CCTV poinformowała, że podczas ostatnich testów teleskop zarejestrował sygnały radiowe wyemitowane przez pulsar znajdujący się 1351 lat świetlnych od Ziemi. Budowa radioteleskopu zajęła 5 lat i pochłonęła 180 milionów dolarów

więcej

Rzecznik chińskiego MSZ wzywa do skończenia z „teorią odpowiedzialności Chin” w kontekście kolejnej próby rakietowej Korei Północnej.

12.07.2017

Trump wyraził zniecierpliwienie tym, że Chiny z ich ścisłymi relacjami gospodarczymi i dyplomatycznymi z Koreą Północną nie robią więcej, by powstrzymać Pjongjang przed realizacją programu rakietowego oraz budową zbrojeń nuklearnych.

więcej

Sytuacja Ujgurów w Chinach zachodnich pogarsza się. Eksperci przestrzegają przed „drugim Tybetem”.

11.07.2017

Mniejszość etniczna zamieszkująca prowincję Sinkiang poddawana jest nasilającym się represjom ze strony chińskiego rządu. W mieście Aksu, zajętym przez około 1000 żołnierzy, wojskowa demonstracja sił trwała trzy dni.

więcej

20. rocznica przekazania Hong Kongu chińskiej władzy. Wizyta Xi Jinping’a wywołuje polityczną kontrowersję i falę protestów.

10.07.2017

Chiński lotniskowiec, Liaoning, opuścił po raz pierwsz Chiny kontynentalne i odwiedził Hong Kong w ramach obchodów 20. rocznicy wyzwolenia Hong Kongu spod władzy brytyjskiej. Trwające od 2014 protesty nasiliły się w związku z wizytą głowy państwa na wschodnim wybrzeżu.

więcej

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!