Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Wieści z Chin

Kolejny ruch Chin w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

20.07.2017

Nowy system monitorujący jakość powietrza ma obejmować znacznie większy niż dotychczas obszar – od marca tego roku ponad 5000 stacji pomiarowych zostało wybudowanych na terenie Chin.

więcej

Nowe połączenie kolejowe na trasie Chiny – Czechy.

19.07.2017

Pierwszy pociąg towarowy na nowo powstałej trasie wyruszył ze stolicy Republiki Czeskiej nad ranem 19 lipca. Połączenie na trasie Chiny - Czechy ma udoskonalić i usprawnić transport towarów między dalekim wschodem a Europą Srodkową, który dotychczas odbywał się głównie na trasie biegnącej przez Niemcy i Polskę.

więcej

Umocnienie współpracy wojskowej USA z Tajwanem. Chiny protestują.

18.07.2017

Budżet amerykańskiego departamentu obrony, nazywany ustawą o autoryzacji obrony narodowej, został w piątek zaakceptowany przez Izbę Reprezentantów. Zawarto w nim propozycje rozszerzenia amerykańsko-tajwańskich działań wojskowych.

więcej

Azjaci z najwyższą medianą przychodów w Stanach Zjednoczonych. Najszybciej rozwijającą się grupę stanowią Chińczycy.

17.07.2017

Badania statystyczne pokazują, że najbogatszą grupę rasową w Stanach Zjednoczonych stanowią mieszkańcy azjatyckiego pochodzenia. Wśród nich największy procent (23,6%) stanowią Chińczycy. Na 2050 rok prognozuje się wzrost populacji pochodzenia azjatyckiego w USA aż do 34 mln.

więcej

Zmarł chiński laureat Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo

14.07.2017

Liu, skazany za „działalność wywrotową” na 11 lat więzienia, został w czerwcu tego roku warunkowo zwolniony i przewieziony do szpitala. Został zdiagnozowany pod koniec maja z rakiem wątroby w stadium zaawansowanym.

więcej

Chiny uruchomiły największy radioteleskop na świecie

13.07.2017

Telewizja CCTV poinformowała, że podczas ostatnich testów teleskop zarejestrował sygnały radiowe wyemitowane przez pulsar znajdujący się 1351 lat świetlnych od Ziemi. Budowa radioteleskopu zajęła 5 lat i pochłonęła 180 milionów dolarów

więcej

Rzecznik chińskiego MSZ wzywa do skończenia z „teorią odpowiedzialności Chin” w kontekście kolejnej próby rakietowej Korei Północnej.

12.07.2017

Trump wyraził zniecierpliwienie tym, że Chiny z ich ścisłymi relacjami gospodarczymi i dyplomatycznymi z Koreą Północną nie robią więcej, by powstrzymać Pjongjang przed realizacją programu rakietowego oraz budową zbrojeń nuklearnych.

więcej

Sytuacja Ujgurów w Chinach zachodnich pogarsza się. Eksperci przestrzegają przed „drugim Tybetem”.

11.07.2017

Mniejszość etniczna zamieszkująca prowincję Sinkiang poddawana jest nasilającym się represjom ze strony chińskiego rządu. W mieście Aksu, zajętym przez około 1000 żołnierzy, wojskowa demonstracja sił trwała trzy dni.

więcej

20. rocznica przekazania Hong Kongu chińskiej władzy. Wizyta Xi Jinping’a wywołuje polityczną kontrowersję i falę protestów.

10.07.2017

Chiński lotniskowiec, Liaoning, opuścił po raz pierwsz Chiny kontynentalne i odwiedził Hong Kong w ramach obchodów 20. rocznicy wyzwolenia Hong Kongu spod władzy brytyjskiej. Trwające od 2014 protesty nasiliły się w związku z wizytą głowy państwa na wschodnim wybrzeżu.

więcej

„Terenowy” rower miejski na ulicach Pekinu. Czy okaże się skuteczny w walce z zanieczyszczeniami?

07.07.2017

Chińska firma Ofo wprowadziła w tym miesiącu nowe stacje z rowerami miejskimi w Pekinie. Wykonywane przez nich rowery typu Fat Bike swoimi potężnymi kołami przypominają monster trucki przeznaczone do ekstremalnej jazdy. Czy pomogą jednak mieszkańcom Pekinu w walce ze smogiem i zanieczyszczeniami?

więcej

Tragiczne skutki powodzi w południowych Chinach. Ponad 50 ofiar śmiertelnych.

06.07.2017

Rzeka Jangcy wraz z licznymi dopływami wylała na pobliskie tereny. W najbardziej dotkniętej tragedią prowincji Hunan opady atmosferyczne trwały nieprzerwanie przez 11 dni.

więcej

Urbanistyka w zieleni - pierwsze na świecie leśne miasto.

05.07.2017

Przyjazne środowisku rozwiązanie zaproponowane przez włoskiego architekta zostanie zrealizowane w chińskim mieście Liuzhou. Wydzielony leśny dystrykt będzie obejmował nowoczesne hotele, biura, szpitale oraz domy mieszkalne. 

więcej

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!