Szybki kontakt: +48 607 362 323 kontakt@importujznami.pl

Wieści z Chin

Hollywood uratowane przez Chiny

27.06.2017

Okazało się, że Chiny stały się ostatnią deską ratunku dla pojawiających się właśnie na ekranach, hollywoodzkich, kasowych blockubsterów. „Transformers: ostatni Rycerz” tylko w ten weekend zarobił 162 mln dolarów – z czego 2/3 zysków pochodzi właśnie z Chin.

więcej

Lawina błota i kamieni niszczy miejscowość Xinmo. Ponad 140 ofiar śmiertelnych

26.06.2017

3 mln metrów sześciennych błota i kamieni zeszło w lawinie na wieś Xinmo w prowincji Syczuan, w środkowo-zachodniej części Chin. Zniszczonych jest ponad 40 domostw. 140 mieszkańców nie żyje

więcej

Nowy, potężny superkomputer od Państwa Środka. Czy uda mu się prześcignąć konkurencję?

23.06.2017

Chiny już teraz królują rankingu superkomputerów TOP500, jednak najwyraźniej przestało im to wystarczać. W 2018 r. chcą uruchomić nową – potężną maszynę do ośmiu razy szybszą od obecnego lidera rankingu TOP500, komputera Sunway TaihuLight.

więcej

Następca fidget spinner'ów, która martwi rodziców w Chinach: kieszonkowe kusze wkraczają na rynek

22.06.2017

Kieszonkowe, miniaturowe łuki, które mogą wystrzeliwać igły i wykałaczki, są najnowszą zabawką w Chinach. Zaniepokojeni rodzice chcą, aby zostały zakazane, zanim dzieci bawiące się modnym gadżetem zrobią sobie krzywdę.

więcej

Turbulencje samolotu chińskiej linii. 26 osób rannych

21.06.2017

Co najmniej 26 osób zostało rannych, w tym cztery poważnie, kiedy w niedzielę 18 czerwca lot  MU774 China Eastern Airlines z Paryża dotknęły turbulencje. Do zdarzenia doszło jedynie tydzień po wykryciu dziury w silnika samolotu.

więcej

Chińska Wenecja to miasteczko, gdzie zatrzymał się czas. Ale czy naprawdę?

20.06.2017

Miasteczko "W", czyli po chińsku wodne miasteczko Gubei - znajduje się ponad 100 km na północny-wschód od centrum Pekinu, stało się w ostatnich latach popularnym miejscem dla turystów. Idea budowy tego miejsca polega na kopiowaniu charakteru starych chińskich miejscowości na południu kraju, tak jak wyglądały kilkaset lat temu.

więcej

Na księżycu powstanie hodowla… ziemniaków?

19.06.2017

Podczas Światowej Konferencji Eksploracji Kosmosu w Pekinie Chiny zapowiadały rozwój technologiczny m.in. rakiet kosmicznych wielokrotnego użytku. O ile informacja ta była przełomowa dla naukowców z całego świata - tym, co szokuje jeszcze bardziej, jest ich najnowszy projekt. Chińczycy zamierzają wysłać w kosmos mały ekosystem, który pozwoli na hodowlę ziemniaków na powierzchni księżyca.

więcej

Zamach w przedszkolu w Fengxian. Co najmniej 7 zabitych i 80 rannych w wyniku wybuchu

16.06.2017

W czwartek 15 czerwca w przedszkolu w Fengxian doszło do wybuchu butli z gazem w wyniku czego ucierpiało co najmniej siedem osób zginęło, a około 60 zostało rannych . Jednak tragedia nie była kwestią przypadku. Detonację domowej roboty bomby starannie przygotował chory psychicznie mężczyzna, który zginął na miejscu.

więcej

Jeden z najbardziej niebezpiecznych szlaków turystycznych na świecie - Góra Jinzi

14.06.2017

Na strome urwisko na górze Jinzi w mieście Qingyuan prowadzi niesamowita ścieżka poprzecinana schodami. Ma ona 500 metrów długości i pnie się na wysokość 1417 m. Nachylenie zbocza wynosi tam 80 stopni.

więcej

Światowa Konferencja Eksploracji Kosmosu w Pekinie odkrywa plany Chińczyków

13.06.2017

Już od jakiegoś czasu mówiło się o tym, że za Wielkim Murem planuje się przełomowe rozwiązania dla badania i „podbijania” kosmosu, jednak dopiero teraz na światło dnia wyszły dokładniejsze informacje. Rakiety kosmiczne wielokrotnego użytku, superciężka rakieta i baza na Księżycu – co jeszcze planuje Pekin?

więcej

Polityka jednego... psa

12.06.2017

Dwa dni temu w stolicy prowincji Szantung we wschodnich Chinach wprowadzono nowe regulacje dotyczące posiadania psów. Powstała między innymi lista 40 ras, jakie będą zakazane względem trzymania ich w mieszkaniu. Kolejną regulacją jest zakaz posiadania więcej niż jednego czworonoga dla każdego z mieszkańców centrum.

więcej

Czy Chiny staną się największą potęgą morską świata? Marynarka Państwa Środka największą azjatycką morską potęgą od czasów drugiej wojny światowej

09.06.2017

Ostatnie dwie dekady zadecydowały o pozycji Chin jeśli chodzi o potęgę ich marynarki na tle międzynarodowym. Państwo Środka w ciągu ostatnich lat zbudowało flotę morską o globalnej sile, która ma zdolność do odgrywania znaczącej geopolitycznej roli na obszarze daleko przekraczającym granice ich kraju.

więcej

Masz pytania albo potrzebujesz informacji? Zostaw swoje dane - oddzwonimy!